Sedat Peker davasında 'yetkisizlik' krizi sürüyor

Sedat Peker davasında 'yetkisizlik' krizi sürüyor
Suç örgütü lideri Sedat Peker ve eski rektör Ünsal Ban hakkında açılan davada savcı ve hakim arasında kriz yaşanıyor. Ankara 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği yetkisizlik kararına savcı itiraz etti.

Sedat Peker, eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve kardeşi AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’den sermaye artırımı için 12 milyon TL rüşvet istediğini iddia etmişti. Peker Taşkesenlioğlu’nun eşi olan Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi eski Rektörü Ünsal Ban’ın çektiğini belirttiği bir videoyu da paylaşmıştı. Ağustos 2022'de AKP'li Zehra Taşkesenlioğlu’nun eşi Ünsal Ban’a boşanma davası açtığı ve 70 milyon lira (2,5 milyon dolar) tazminat istediği ortaya çıkmıştı.

Zehra Taşkesenlioğlu, boşanma aşamasındaki eşi Ünsal Ban’dan ve Sedat Peker’den şikayetçi olmuştu. Ban, tehdit ve şantaj suçlamalarıyla gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Taşkesinlioğlu’nun şikayeti üzerine başlatılan soruşturma ise geçen haftalarda tamamlanmış Ünsal Ban hakkında, ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’, ‘verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ ve ‘suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçlarından 14 yıla kadar, Peker hakkında, ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’, ve ‘verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlenmişti.

İddianame Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmiş ama mahkeme iddianameyi iade etmişti. Ancak savcılık mahkemenin iddianameyi iade etmesine itiraz etmiş, iddianamenin akıbetinin belirlenmesi için dosya Ankara Nöbetçi 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Nöbetçi mahkeme ise Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nin dosyaya bakması gerektiğini belirterek savcının itirazını kabul etmişti. İddianame yeniden Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gelmiş ancak mahkeme kararına direnen bir adım atarak yetkisizlik kararı vermişti.

halktv.com.tr'den Seyhan Avşar'ın haberine göre mahkemenin yetkisizlik kararı vermesinden 2 gün sonra savcı bu karara itiraz etti. Mahkemenin verdiği kararın usul ve esas yönünden hukuka aykırı olduğu belirtildi.


İtiraz yerinde görülmezse dosya Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gidecek. Eğer mahkeme savcının itirazını kabul eder ve Ankara 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu davaya bakması gerektiğine karar verirse Ankara 37. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi davaya bakmak zorunda.

Gündem