Sen misin Schengen vizesine başvuran: 15 günlük ziyarete 3 ay bekleme süresi

Sen misin Schengen vizesine başvuran: 15 günlük ziyarete 3 ay bekleme süresi
Şikayetvar, vize aracılık ve danışmanlık firmalarıyla ilgili şikayetlerin 10'a katlandığını bildirdi. Vatandaşlar uzun bekleme sürecinden şikayetçi.

Türkiye'ye vize uygulayan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin istediği belgeler ve bürokratik süreç vatandaşları mağdur ediyor. Birçok kişi tüm belgeleri tam olmasına rağmen basit gerekçelerle vize verilmediğini anlatırken, çoğu da bekleme süresinden şikayetçi.

Şikayetvar'ın vize aracılık ve danışmanlık firmalarına dair verilerine göre yaz döneminde şikayetler geçen yıla göre yüzde 715 arttı.

En çok şikayet temmuzda kayda geçti. Geçen yıla göre temmuzdaki şikayet artışı yüzde 1.229'u buldu.

YAZ AYLARINDA 10 KAT ARTIŞ

Geçen yılın yaz aylarında vize aracılık ve danışmanlık şirketleriyle ilgili 32 bin 623 ziyaret yapılırken, bu sayı 2022'de yüzde 910'lük artışla 329 bin 654'ü buldu.

Konuyla ilgili vatandaşların şikayetlerinden bazıları şöyle:

* Polonya çalışma davetiyem gelmek üzere. Ama ben bir türlü vize için randevu alamıyorum. Acil şekilde çözüm bekliyorum. Antalya'daki şubeye bile gittim, bize randevu vermediler. 'İnternet sayfasından yapmanız gerekiyor' dediler. Ama internet sayfasından hiçbir şekilde bir ilerleme yapamıyorum. Birkaç gün sonra gelecek davetiyem, boş boş elimde duracak.

* İtalya turist vizesi için başvuru yaptık ve günlerdir sonuçlanmadı. Aynı durumda olan var mı? Ya da bilgi alabileceğimiz bir yer? Artık mental olarak tükendim. Ayrıca başvuru durumunuzu nereden baktığınızı yazar mısınız? Biz bir danışmanla başvuru yaptık. Ve bize hiçbir bilgi vermiyor. Sinirlerim çok gerildi.

1,5 AY BEKLEME SÜRESİ...

* 26 Ağustos'ta 16-29 Ekim arası için 15 günlük Schengen vizesi başvurusu yaptım. İkametgahım İzmir'de olduğu için evraklarım İzmir'e gönderildi. Uçuşuma 4 gün kalmasına rağmen ne İzmir Alman konsolosluğuna ulaşabiliyorum ne de aracı firmaya…. Başvurmadan önce aracı firmanın İzmir ofisine sorduğumda sürecin 4-6 hafta içerisinde sonuçlandığı söylendi. Şu anda 11 haftadan bahsediyorlar. Bu durumda hakkımı gerekli yetkili kurumlar aracılığıyla arayacağım.

* 15 gün önce başvurduğum vize başvurum hala sonuçlanmadı aradığımda pasaportumun Belçika'ya gittiğini, kontrolde olduğunu söylediler. Bir hafta sonra düğün için gitmem gerek, hala bir haber yok. Gereğinin yapılmasını en azından bir bilgi verilmesini talep ediyorum.

* 4 Haziran tarihinde ulusal vize aile birleşimi için başvuruda bulundum. Bugün 14 Ekim. 130 gün geçtiği halde randevu tarihi alabilmiş değilim. Maalesef aracı firmanın web sayfasında 8-10 hafta yazdığı halde henüz randevu tarihi alamadım. İlgili firmaya mail attığımızda 'Konsolosluk karar veriyor' diyor. Konsolosluğa mail attığımızda '1-2 hafta randevu tarihi beklemeniz gerekiyor, başvuru çok var' diye bir açıklama yapılıyor. Bu kadar zor olmasa gerek süreçler daha hızlı olması gerekiyor diye düşünüyorum.

* 26 Eylül'de İzmir'de aracı firmaya Almanya vize işlemleri ofisinden turistik vize için başvuru yaptım. Randevuyu da ağustosun başında almama rağmen 26 Eylül'e verildi. 17 Ekim'de uçağım var. Ses soluk yok. Elinizden geleni yapıyorsunuzdur sağolun ama gelecek mi gelmeyecek mi? Bilebilsek keşke. (DHA)

Gündem