Şengül Hablemitoğlu: Cinayetten önce eski MİT'çi Enver Altaylı ve Mustafa Özcan aradı

Şengül Hablemitoğlu: Cinayetten önce eski MİT'çi Enver Altaylı ve Mustafa Özcan aradı
Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, öldürülmesinden kısa bir süre önce Necip Hablemitoğlu'nun eski MİT'çi Enver Altaylı ve Mustafa Özcan tarafından arandığını söyledi.

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikasti firari sanığı Levent Göktaş adına geçen hafta açılan ve bir dizi paylaşım yapılan Twitter hesabı ile birlikte Hablemitoğlu suikasti yeniden gündeme geldi.

Göktaş adına açılan hesaptan yapılan paylaşımların ardından Twitter hesabından kısa bir açıklama yapan Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu "Leş pazarlıklar dönüyor belli ki, leş adamların elinde oyuncak olmuş memleket…" demişti.

Halk TV'de yayınlanan Seda Selek ile Perdenin Önü Arkası programına bağlanan Şengül Hablemioğlu cinayetin üzerinden 20 yıl geçtiğini hatırlatarak şunları söyledi:

"Kişiler üzerinden konuşmak istemiyorum. Cinayetin işlendiği tarihe yani 2002 yılına ve o dönemki fotoğrafa bakın, bir de şimdi 2022 yılındayız bugün içinde olduğumuz fotoğrafa bakarak bu cinayeti değerlendirmek en doğrusu.

20 yılı AK Parti'nin farklı iktidar dönemleri ile geçirdik. Biz bugüne kadar bir adres göstermedik. Sadece şunu istedik bu cinayetle ilgilenin dedik. Çünkü gittik defalarca savcı aradık, dosya aradık dosyaya ulaşmaya çalıştık hiçbir şeye ulaşamadık. Ne zaman biz 15 Temmuz felaketi yaşadık o zaman bir savcımız oldu.

15 Temmuz'dan önce FETÖ hakkında açılan 'Çatı Davası'nda biz tesadüfen cinayeti gördük. Davanın hakimi ile defalarca görüştük. Bu konuda bir şeyler yapılmasını istedik. Ama hiçbir şey yapılmadı. Ne tesadüftür ki 15 Temmuz'dan sonra yapılmaya başlandı. 2016'dan 2022'ye 6 yıl geçti, bugün hala bunları konuşuyoruz. Bu sürecin artık bir davaya dönüşmesi gerekiyor. Çünkü zaman aşımının bu cinayetle ilgili bir durumun devreye gireceği korkusunu yaşıyoruz. Bir davayı görmeyi hak ediyoruz. Dava nereye gider bilmiyorum. Kamuoyu her şeyi görüyor" dedi.

Gazeteci İsmail Saymaz'ın "Eski MİT'çi Enver Altaylı ve Mustafa Özcan'ın Necip Hocay'la temas kurmaya çalıştıkları aralarında telefon trafiğinin olduğu iddia ediliyor. Bu bilgi size ulaştı mı hiç?" sorusu üzerine Şengül Hablemitoğlu, "Bu bilgi doğru" yanıtını verdi.

Saymaz'ın "Peki bir tehdit şeklinde mi yoksa bir ikna mı görüşmenin içeriği nedir?" sorusuna ise, "Sanıyorum iknaya dönük niteliğini tam olarak bilemiyorum ama doğruluğunu biliyorum. Kendisi bu temastan hoşlanmadı" dedi.

Gündem