Şeref Oğuz: Asgari ücrete yüzde 80 zam sürpriz olmaz

Şeref Oğuz: Asgari ücrete yüzde 80 zam sürpriz olmaz

Dünya gazetesi yazarı Şeref Oğuz, seçim ekonomisi döneminde olunduğunu belirterek, "Asgari ücrete yüzde 80 ve üzeri oranda zam gelmesi sürpriz olmaz" ifadelerini kullandı.

Dünya gazetesi yazarı Şeref Oğuz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Enflasyon meselesini de inşallah önümüzdeki şubat ayından itibaren önce makul düzeylere indireceğiz" sözlerini değerlendirdi.

Seçim ekonomisinin yaşandığını söyleyen Oğuz, asgari ücret zammı gündemde iken enflasyonda düşüş olmasının zor olduğunu belirtti. Asgari ücrete yüzde 80 civarında bir zam gelmesinin sürpriz olmayacağını vurgulayan Oğuz, "Para yağmuru nedeniyle enflasyon vites büyütecek" dedi.

Oğuz'un "Faiz tek haneye iner de enflasyon 5 yıl direnir" başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:


"Seçim ekonomisi sürecinde asgari ücrete %80 ve üzeri oranda zam gelmesi sürpriz olmaz. Zira hükümetin önünde bir sandık var ve ücretlerdeki erozyonun toplumda yarattığı olumsuzluklar ortada… Bu ölçüt, sadece asgari ücret için değil, tabanfiyat, katsayı, kamu işçileri toplu sözleşme zammı, emekli maaşları, öğrenci kredileri ve benzeri tüm sosyal alanlarda geçerli olabilecek. Hal böyle iken üretim yaya kalacak fakat para yağmuru sebebiyle enflasyon vites büyütecek. Kısaca asgari ücretten girecek ve enflasyondan çıkacağız seçim ekonomisinde… Sonuç mu; elbette seçimin ardından zam fırtınası…"

Yazının tamamı