Sezen Aksu'dan Mahsa Amini protestolarına destek: Acınız acım, mücadeleniz mücadelemdir

Sezen Aksu'dan Mahsa Amini protestolarına destek: Acınız acım, mücadeleniz mücadelemdir

Sezen Aksu, İran'da gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini için yaptığı açıklamada "Genç yaşta hayatı elinden alınan Mahsa Amini ve özgürleşme mücadelesi veren tüm İran ve dünya kadınlarının cesareti önünde saygıyla eğiliyorum" dedi.

Sezen Aksu, İran'da ahlak polisi tarafından başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra polisin uyguladığı şiddet sonucu hayatını kaybeden Mahsa Amini için protesto gösterileri düzenleyen İranlı kadınlara "Acınız acım, mücadeleniz mücadelemdir" sözleriyle destek verdi.

İran'da Mahsa Amini’nin ölümünün ardından protesto gösterileri büyüyerek devam ediyor. Dünyanın birçok ülkesinde de İranlı protestoculara destek gösterileri yapılıyor.

"ÖZGÜRLÜK KAÇ ÖLÜM İSTER?"

Sezen Aksu da bir açıklamayla İranlı kadınlara destek verdi:

''Uzun zamandır karmakarışık duygu ve düşüncelerle olup biteni izliyorum, acaba diyorum bu ataerkil erkek terazisinde eşitlenebilmek için daha kaç ton acı lazım? Özgürlük kaç ölüm ister? Kaç kadın, kaç evlat, kaç kavga, kaç savaş, kaç işkence, kaç cehennem ister?

İranlı kadınlar bu kederli geçmişin örtüsünü yırttılar, yanlarına iyi insanları aldılar, ateşin üstüne üstüne yürüyorlar. Genç yaşta hayatı elinden alınan Mahsa Amini ve özgürleşme mücadelesi veren tüm İran ve dünya kadınlarının cesareti önünde saygıyla eğiliyorum...

Acınız acım, mücadeleniz mücadelemdir.''

a.jpg