SHP'nin kurucusu Altın: Partinin başına Kılıçdaroğlu gelmeli

SHP'nin kurucusu Altın: Partinin başına Kılıçdaroğlu gelmeli
SHP'nin kurucularından Zülfü Hamit Altın, "Kılıçdaroğlu’na yapılan ihaneti hazmedemedim" dedi.

Kısa Dalga - SHP'nin kurucularından Zülfü Hamit Altın, "Bana böyle bir teklif geldiğinde, 'Kemal Kılıçdaroğlu’na ulaşın, onu partinin başına mutlaka getirin arkadaşlar' dedim. Böyle bir oluşum beni heyecanlandırır ama başında Kılıçdaroğlu’nu görmek istiyorum" dedi.

Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) 28 Haziran’da yeniden kuruldu. SHP’nin Kurucular Kurulu'nda siyaseten tanınan isimler yoktu. Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bağı olduğu öne sürüldü fakat Kılıçdaroğlu “hayal ürünü” diyerek yalanladı.

Tiyatro oyuncusu, yazar ve yönetmen olan Zülfü Hamit Altın, 12Punto'dan Caner Taşpınar'a konuştu. Bir arkadaşının teklifiyle partinin kuruluş sürecine katıldığını söyleyen Altın, şu ifadeleri kullandı:

"Kurucular Kurulu’nun fikrini söylemiyorum, sadece şahsi fikrimi söylüyorum; kıymetli Türk siyasi tarihine gelmiş geçmiş en medeni en cefakar en hürmetkar, bütün sağı solu herkesi birbiriyle barıştırmaya çalışan Kılıçdaroğlu’na yapılan ihaneti hazmedemedim. Kılıçdaroğlu’na duyduğum saygı nedeniyle CHP seçmeniydim, partili değildim. Kılıçdaroğlu’na yapılan haksızlığın karşısında bana gelen bir teklif oldu.

Kurucular kurulundan bir arkadaşımızdan bana böyle bir teklif geldiğinde, 'Kemal Kılıçdaroğlu’na ulaşın, onu partinin başına mutlaka getirin arkadaşlar' dedim. Böyle şahsi bir önerim oldu. Bu da benim Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na duyduğum saygı ve sevgiden kaynaklı. Mademki parti genel başkanımızı bir kenara ittiler, o bir kenara itilecek biri değil, böyle bir oluşum varsa bu beni heyecanlandırır ama onun başında da Kemal Kılıçdaroğlu’nu görmek istiyorum."

zulfu-hamit-altin-001.jpeg

"Demirtaş’ın da Kılıçdaroğlu’nun yanında başkan olmasını isterim"

Kılıçdaroğlu ile görüşmediğini belirten Altın, şöyle devam etti:

"Ben ayrıca hapiste esir gibi tutulan Selahattin Demirtaş’ın da Kılıçdaroğlu’nun yanında başkan olmasını isterim. Kılıçdaroğlu ile görüşmem olmadı ama onun beyanatlarını izledim. Bülent Kerimoğlu’nun bizimle hiçbir alakası yok. Sadece saygı duymuştur Bülent Kerimoğlu, biz de onun saygı duymasına saygı duyarız. Onun dışında hiçbir haberinin olmadığını, CHP’de devam edeceğini söylemişti. Onun üzerinde bir algı yaratılmaya çalışılıyor ama öyle değil, alakası yok. Kurucular kurulunun yapacağı açıklamayı beklemek gerekiyor.

Ben eski ilk kurulan SHP döneminde Eyüpsultan ilçesi SHP delege kongre üyesiydim. SHP’de o dönem İnsan Hakları ve Hukuk komisyonundaydım. Ne zaman ki CHP ortak bir şekilde ilk kurulan o kendi seslerini duyurmaya çalışan Kürt milletvekillerine yapılan birtakım haksızlıklara dayanamayarak partiden istifa ettim ve sonra da hiçbir partiye üye olmadım, sadece sanatla ilgilendim.” (Haber Merkezi)

Politika