Siber dolandırıcılara operasyon: Tek telefonla hesapları boşaltmışlar

Siber dolandırıcılara operasyon: Tek telefonla  hesapları boşaltmışlar
İstanbul’da polis, siber dolandırıcılara yönelik düzenlediği operasyonlarda 43 kişiyi gözaltına aldı. Dolandırıcıların toplam 1 milyon 808 bin lira dolandırıcılıktan haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi.

İstanbul’da polis, siber dolandırıcılara yönelik düzenlediği operasyonlarda 43 kişiyi gözaltına aldı. Dolandırıcıların toplam 1 milyon 808 bin lira dolandırıcılıktan haksız kazanç elde ettikleri, ayrıca yaklaşık 946 bin lira tutarında paranın da bankalar tarafından bloke konması neticesinde teşebbüs aşamasında kaldığı tespit edildi.

Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine takibe aldığı siber dolandırıcıların yakalanması için operasyon düzenledi.

İstanbul’da Sancaktepe, Çekmeköy, Sultanbeyli, Fatih, Esenler, Bayrampaşa, Pendik ilçeleri ile Gaziantep ve Manisa illerinde düzenlenen eş zamanlı operasyon sonucu 43 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Polis, 6 ay boyunca takip ettiği siber dolandırıcıların yöntemlerini deşifre etti.

Buna göre, dolandırıcılar, vatandaşları arayarak kendilerini kamu görevlisi veya banka sigorta ya da kredi kurumlarında çalışan olarak tanıtıyorlar. Bu yolla vatandaşların bankacılık sistemlerinde kayıtlı olan GSM numaralarını tespit ettikten sonra, mağdurların bilgisi olmadan hatlarını bir başka operatöre taşıyorlar. Bu şekilde elde etmiş oldukları yeni sim kartla banka çağrı merkezini arayarak, yeni kart üzerindeki blokeyi kaldırıp, şifrelerin yeni karta yüklenmesini sağlıyorlar.

Dolandırıcılar ardından mağdura ait internet/mobil bankacılık hesaplarına erişilerek kredi tanımla, karta nakit avans işlemleri gerçekleştirilip hesapta bulunan bütün paranın şüpheli üçüncü kişilerin hesaplarına, yahut ödeme sistemi kuruluşları hesaplarına Havale/EFT yapıyorlar.

Dolandırıcıların bu yolla toplam 1 milyon 808 bin 159 haksız kazanç elde ettikleri, 945 bin 700 lira tutarında paranın ise bankalar tarafından bloke konması neticesinde teşebbüs aşamasında kaldığı belirlendi.

Dolandırıcıların evlerinde yapılan aramalarda, ikisi kurusıkı olmak üzere 3 tabanca, 3 şarjör, 6 fişek, 283 gram uyuşturucu, 50 adet cep telefonu, 47 sim kart, 3 flash disk, 4 hafıza kartı, bir laptop, 1 hard disk, 1 tablet, 5 kredi kartı ele geçirildi. Polis konuyla ilgili olarak soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

 (ANKA)Gündem