Şilili kadınlardan İstanbul Sözleşmesi dayanışması: "Kocaman bir kız kardeşlikle sarılıyoruz"

Şilili kadınlardan İstanbul Sözleşmesi dayanışması: "Kocaman bir kız kardeşlikle sarılıyoruz"
Şili'nin Valparaiso şehrinden Las Tesis üyesi kadınlar, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesinin ardından yayınladıkları video ile Türkiye'ye destek mesajı gönderdi.

Şili'nin Valparaiso şehrinden Las Tesis üyesi kadınlar, Cumhurbaşkanı Kararı'yla İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesinin ardından yayınladıkları video ile Türkiye'ye destek mesajı gönderdi. Las Tesis, "Şu anda haklarının ihlal edildiği bu korkunç durumla karşı karşıya olan Türkiye'den tüm dostlarımıza, kocaman bir kız kardeşlikle sarılıyor ve büyük bir güç gönderiyoruz" açıklaması yaptı.

Şili'nin Valparaiso şehrinden Las Tesis üyesi kadınların, yayınladıkları video ile Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi hakkındaki düşüncelerini paylaştılar ve destek olduklarını duyurdular. Las Tesis üyesi kadınların mesajları şöyle: 

"Merhabalar, Biz Valparaiso'dan sanat ve performansı birleştiren disiplinlerarası bir kolektif olan Las Tesis'iz. İnsan haklarında yaşanan gerilemelelerden rahatsızlığımızı açıkça ortaya koymak için buradayız."

"Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesinin Türkiye coğrafyasındaki kadınlara ve LGBTQIA topluluğuna yönelik çok ağır bir darbe olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca farklı coğrafyalarda sürmekte olan ataerkil yapısal şiddeti pekiştiren, oldukça şiddetli bir olay olduğunu düşünüyoruz."

"Bu olay, haklarımız için küresel düzeyde mücadele etmenin hâlâ ne kadar etkili ve gerekli olduğunun da hatırlatıcısıdır. Ayrıca bu mücadele yalnızca henüz sahip olmadığımız haklarla sınırlı değildir, aynı zamanda şuanda sahip olduklarımızı da korumak içindir. Çünkü malesef gördüğümüz gibi onları her an kaybedebiliriz. Bu anlamda, sınırları aşan ve kesişimsel bir feminist mücadeleye bağlılığımızın altını çizmek istiyoruz."

"Şu anda haklarının ihlal edildiği bu korkunç durumla karşı karşıya olan Türkiye'den tüm dostlarımıza, kocaman bir kız kardeşlikle sarılıyor ve büyük bir güç gönderiyoruz."

(ANKA)Gündem