Silopi'de 'kimyasal silah' eylemi: Göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale edildi

Silopi'de 'kimyasal silah' eylemi: Göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale edildi
Şırnak'ın Silopi ilçesinde 'TSK'nin sınır dışı operasyonlarda kimyasal silah kullandığı' iddialarına karşı yürüyüş düzenlemek isteyen gruba göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak’ta PKK’ye karşı kimyasal silah kullandığı iddialarına ilişkin yapılmak istenen yürüyüşe izin verilmedi.

VoA'nın haberine göre, HDP ve BDP’lilerin günlerdir katılım çağrısı yaptığı yürüyüşe katılmak üzere ilçeye gelenler Başköy Beldesi'nde toplandı. Değişik noktalardan HDP belde binasının önüne gelen ve aralarında DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır'ın da bulunduğu gruplar, buradan Irak sınırındaki Habur Sınır Kapısı'na doğru yürümek istedi. Ancak sınır kapısına giden bütün yolları kapatan askeri birlikler yürüyüşe izin vermedi.

Grubun yürümek istemesi üzerine askeri birlikler göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. Dağılan gruplar beldenin başka noktalarında yeniden bir araya gelerek, yeniden yürümeye başladı. Sloganlar eşliğinde yürüyen gruplar bu kez Habur Sınır Kapısı’na giden İpekyolu üzerinde toplandı. Ancak grup burada da askerlerin engeliyle karşılaştı. Eylemcilerin geçişine burada da izin verilmedi. Grup yürümekte ısrar edince askerler bir kez daha müdahale etti. Göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla yapılan müdahalenin ardından gruplar ara sokaklara dağıldı.

Bu arada eylemi izlemek üzere beldeye gitmek isteyen gazetecilere de izin verilmedi. Askerler, belde girişinde bekleyen gazetecilerin kameralarını açmasına dahi müsaade etmedi. Bazı gazetecilerin ekipmanlarına el kondu.

Müdahaleler sırasında bazı göstericiler gözaltına alındı.

NE OLMUŞTU?

PKK'ye yakın medya kuruluşları, bir süre önce bazı video görüntüleri yayınlayarak TSK’nın Irak'ta PKK'ye karşı kimyasal silahlar kullandığını öne sürmüştü. İddialarla ilgili konuşan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, uluslararası heyetlerin bölgede inceleme yapmasının engellenmemesi çağrısında bulunmuştu. Bu çağrının ardından hakkında soruşturma başlatılan Fincancı gözaltına alınmasının ardından tutuklanmıştı.

Gündem