Sinop'ta zamlara karşı eylemi: Elektrik ve doğalgaz faturaları kabus oldu

Sinop'ta zamlara karşı eylemi: Elektrik ve doğalgaz faturaları kabus oldu
Sinop Emek Barış Demokrasi Platformu, zamlar ve hayat pahalılığını protesto etti.

Sinop Emek Barış Demokrasi Platformu üyeleri, Sinop Adliyesi önünde toplanarak “Yeter artık, geçinemiyoruz” yazılı pankart açtı.

Grup üyeleri 'Açlığa mahkum olmayacağız' ve 'Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek' sloganlarıyla Uğur Mumcu Meydanı’na yürüdü.

Platform dönem sözcüsü Kadir Demir bası açıklamasında şunları söyledi: "Yeter artık! Zamlar ve hayat pahalılığı sebebiyle geçinemiyoruz. Yine olağanüstü günlerden geçiyoruz. İktidar seçim sathına girilen bu süreçte iktidarının ömrünü uzatabilmek adına her türlü antidemokratik, hukuksuz, özgürlükleri ortadan kaldıran, adaletsiz anti cinsiyetçi, anti ekolojist ve barış karşıtı politikalarını hayata geçirmekten geri durmuyor. Enflasyon aldı başını gidiyor. Ücretlerimiz enflasyon karşısında çoktan eridi bitti. İktidar ise sonucunu bildiği politikalarla emeğe, emekçilere, esnafa, çiftçilere, gençlere, kadınlara ve halka karşı ekonomik darbe yapıyor, yaşam koşullarını dayanılmaz hale getiren politikalarını uygulamakta ısrar ediyor.

'Faturalar kabus oldu'

Toplumun büyük bir kesimini oluşturan işçiler, kamu çalışanları, emekliler, köylüler ve esnaflar zamlar nedeniyle artan hayat pahalılığı sebebi ile yeni güne bir önceki güne göre daha da yoksullaşarak giriyor, ev kiralayamaz, kiraladığını ödeyemez durumuna düşüyor. Bu durumun sonucu olarak hayatımız her gün biraz daha zorlaşmakta gitgide katlanılamaz hale gelmektedir. Toplumun çok büyük bir kesimi her gece yarın yine nelere zam gelecek, eriyen ücretlerimizle nasıl geçineceğiz, kapıya dayanan kara kışı nasıl atlatacağız endişesiyle yatağına yatmaktadır. Elektrik ve doğalgaz faturaları kışın gelmesiyle birlikte halkımız için kâbus haline gelmiş durumdadır. Akaryakıta gelen aşırı zamlarında tetiklemesi ile temel tüketim maddelerine yansıması ile birlikte temel tüketim maddelerinin fiyatlarında geçen yıla göre iki katından az olmamak üzere artışlar olmuştur." (ANKA)

Gündem