"Şişli Etfal Hastanesi taşınmasın, yerinde dönüştürülsün"

"Şişli Etfal Hastanesi taşınmasın, yerinde dönüştürülsün"
122 yıllık devlet hastanesi Şişli Etfal'in Seyrantepe’ye taşınması kararına itiraz eden Şişli Etfal Dayanışması, milletvekilleri, dayanışma platformlarının ve bölge halkının geniş katılımıyla birlikte basın açıklaması düzenledi.

Şişli ve çevre ilçelerdeki vatandaşlara sağlık hizmeti veren 122 yıllık devlet hastanesi Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle kapatılıp Seyrantepe’ye taşınması kararına itiraz eden Şişli Etfal Dayanışması, farklı partilerden milletvekillerinin, dayanışma platformlarının ve bölge halkının geniş katılımıyla birlikte basın açıklaması düzenledi.

122 yıldan beri faal biçimde sağlık hizmeti vermeye devam eden, 600 yataklık kapasiteye sahip kamu hastanesi olan Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle kapatılıp, Seyrantepe’ye taşınması planlanıyor. Bölge halkı ise hastanenin yerinde dönüştürülerek depreme dayanıklı hale getirilip Şişli’de kalmasını talep ediyor.

Nitelikli kamusal sağlık hizmetine erişim kısıtlanacak


Bölgede çocuk cerrahisi yataklı servisi bulunan tek devlet hastanesi olan Şişli Etfal’in kapatılıp taşınmasıyla birlikte, ciddi bir sağlık krizinin bölge halkını beklediğini vurgulayan Şişli Etfal Dayanışması, Şişli Etfal’e her gün 1000 hastayı aşan acil servis başvurusu olduğunu belirtti.

Bu hastanenin Seyrantepe’ye taşınmasının sonucunda Şişli, Beyoğlu ve Beşiktaş bölgesinde aynı niteliklerle hizmet veren kapsamlı bir hastane kalmayacağını ifade eden Şişli Etfal Dayanışması, bölgede tek kamu hastanesinin Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi olacağının ve bu hastanenin de kapasitesinin 1000’i aşan hastaya nitelikli sağlık hizmeti vermeye yetmeyeceğinin altını çizdi.

Taleplerinin gerçekleşmesi ve Şişli Etfal’in yerinde yapılandırılması için sokaklarda broşür dağıtarak, imza toplayarak, geniş halk toplantılarında bir araya gelerek kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceklerini aktaran Şişli Etfal Dayanışması, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden yararlanan tüm yurttaşları hastanenin kapatılmaması için internet üzerindeki kampanyalarında imza vermeye, bu kampanyayı desteklemeye ve yaygınlaştırmaya çağırıyor. 

(ŞİŞLİ GÜNDEMİ)

Yaşam