SMA'lı çocuğun ailesi deprem anını anlattı: Onu ve cihazları tuttuk, yaşam üçgeni dahi kuramadık

SMA'lı çocuğun ailesi deprem anını anlattı: Onu ve cihazları tuttuk, yaşam üçgeni dahi kuramadık

Adana'da ambulans kazasında ölümden dönen 17 aylık SMA Tip-1 hastası Yasmin Elif Salman, bu kez Kahramanmaraş merkezli depremde ailesi tarafından kurtarıldı.

Sarıçam ilçesinde yaşayan 24 yaşındaki Vedat ile 22 yaşındaki Hilal Salman çifti, depreme Çarkıpare Mahallesi'ndeki 19 katlı binanın 12'nci katındaki evlerinde yakalandı.

Aile 9 cihaza bağlı Yasmin'i alıp hayat üçgeni dahi oluşturamadı. Dua edip zarar görmemesi için kızlarının bağlı olduğu makineleri tutan çift, sarsıntının durmasıyla Yasmin için hayati öneme sahip 3 cihazı alıp binadan indi. Kiracı olarak oturdukları apartman hasar gören aile, Seyhan ilçesinde bir yakınlarının tek katlı müstakil evine sığındı.

Hilal Salman, nisan ayında kızlarının 4 takla atan ambulanstan sağ çıktığını, bu kez de büyük depreme yakalandığını belirterek şunları söyledi: "Yasmin'e artık 'mucize bebek' diyoruz. Çünkü çok fazla zorluğa karşı göğüs gerdi. Bölgemizde meydana gelen 7.7'lik depremde ise hayatımızın şokunu yaşadık. Yasmin, 9 cihazla hayata tutunan bir bebek ve o an yaşam üçgeni dahi kuramadık. Teslim olup dua ettik, cihazları tuttuk. Deprem bir türlü bitmiyordu ama 'Öleceksek de yan yanayız' dedik."

Yardım kampanyası yüzde 70'i geçti

Yardım kampanyalarının bu süreçte durma noktasına geldiğini belirten Salman, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu anda valilik onaylı kampanyamız yüzde 72'de. Bu kadar yaklaşmışken Yasmin'i kaybetmek istemiyoruz. Çünkü Yasmin aslında 17 aydır bir enkazın altında. Rahat nefes alabilmesi için var gücümüzle tek tek taşlarını kaldırıyoruz. Merhametli insanlara sesleniyorum; evladımı yaşatabilmek için sizlerin desteğine ihtiyacım var. SMA enkazından Yasmin'i hep birlikte kurtarabiliriz."

Baba Vedat Salman, deprem anında Yasmin'in odasına koşup korumaya çalıştığını anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Depreme 19 katlı bir binanın 12'nci katında yakalandık. Duvarlara çarpa çarpa direkt Yasmin'in odasına koştum. Fakat onu cihazlarından ayırıp hayat üçgeni oluşturabilecek durumumuz yoktu. Yalnızca onu ve cihazları tutabilmek için mücadele verdik. Yasmin, mekanik ventilatör, aspirasyon, pulsoksimetre, nemlendirici, öksürtme, west, compext, witalstimplus, oksijen cihazı olmak üzere 9 cihaza ihtiyaç duyuyor. Deprem durdu ve alabildiğimiz 3 cihazıyla çok şükür sağ çıktık. Hem SMA hem kaza hem de deprem; çok kötü günler yaşadık. Bir an önce kızımızın Zolgensma ilacına kavuşmasını istiyoruz. Herkesin desteğine ihtiyacımız var." (DHA)