Sokak köpekleri saldırmıştı: Avukat, belediyeye açtığı tazminat davasını kazandı

Sokak köpekleri saldırmıştı: Avukat, belediyeye açtığı tazminat davasını kazandı
Belediyelerin görevinin, sokak köpeklerinin gerekli bakım ve kontrollerini yaptıktan sonra alındıkları ortama bırakılmaları ile sona ermeyeceğini belirten mahkeme, Selman Eke'yi haklı bulup, 15 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

İzmir'in Bolçova ilçesindeki kent ormanında sokak köpeklerinin saldırısında yaralanan avukat Selman Eke, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Olay, 11 Mart 2021 yılında Balçova Kent Ormanı'nda meydana geldi.

Spor yapan avukat Selman Eke, 5- 6 sokak köpeğinin saldırısına uğradı. Eke, kolundan ve bacağından yaralanırken; montu, telefonu ve pantolonu da zarar gördü.

Köpeklerin saldırısından İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni sorumlu tutan Eke, şikayetçi oldu, ayrıca ihtarname çekti.

25 bin lira tazminat talebi

İhtarnamesine cevap alamayan Eke, ardından İzmir İdare Mahkemesi'nde İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne dava açtı. Eke, davalı idarenin hizmet kusuru bulunduğunu savunup, 10 bin lira maddi, 15 bin lira manevi tazminat talebinde bulundu.

İzmir 5'inci İdare Mahkemesi'nde açılan davada savunma yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin avukatı, idarenin kusurunun olmadığını, davacının fahiş taleplerde bulunduğunu söyledi.

"Bakım ve kontrolden sonra belediyenin görevi bitmiyor"

Dosyayı inceleyen İzmir 5'inci İdare Mahkemesi, mevzuat hükümlerinde sahipsiz hayvanların gerekli bakım ve kontrolleri yapıldıktan sonra alındıkları ortama bırakılmaları ve kendi doğal ortamlarında yaşamalarının sağlanmasının öngörüldüğü, bunun dışında belediyelerin bu hayvanları ayrılmış bir ortamda toplayacaklarına ve başıboş dolaşmalarını engellemeleri gerektiğine dair mutlak bağlayıcı bir düzenleme bulunmadığına vurgu yaptı.

Ancak yerleşim merkezlerinde veya bu merkezlerin yakınında toplu haldeki sokak köpeklerinin yaşadıkları alanın doğal bir ortam sayılamayacağı, evsel atıkla beslendikleri ve her zaman yiyecek bulamama ihtimallerinin bulunduğu hususlarını dikkate alan mahkeme, kamu hizmetinin sürekliliği esası gereğince belediyelerin görevinin, sokak köpeklerinin gerekli bakım ve kontrollerini yaptıktan sonra alındıkları ortama bırakılmaları ile sona ermeyeceği sonucuna ulaşıldığını belirtti.

Maddi tazminat talebi reddedildi

Mahkeme, söz konusu olayın idarenin sorumluluğunda olduğuna, davacının köpek saldırısı sonucunda yaralandığı hususunun açık olduğuna kanaat getirdi.

İdarenin kamu hizmetinin örgütlenmesinde, denetlenmesinde ve gerekli önlemlerin alınmasında yükümlülüklerini gereği gibi yerine getirmediği ve kişilerin kamusal alanda güven içinde yaşamasını sağlayan önlemleri yeterince almadığının altı çizildi.

İdarenin insan ve çevre sağlığı açısından artık tehdit mahiyetinde bulunan saldırgan sokak hayvanlarını toplayıp rehabilite etme konusundaki görevlerini gereği gibi yapmadığı ve hizmet kusurunun olduğu sonuç ve kanaatine varıldı.

Eke'nin maddi tazminat istemini değerlendiren mahkeme, idarenin hizmet kusuru bulunması nedeniyle davacının maddi zararlarından sorumlu olduğu ancak davacının telefonunu tamir ettirdikten sonra mahkemeye fatura sunmadığı belirtildi.

Bu sebepten ötürü mahkeme, maddi tazminat isteminin reddine karar verdi.

"Manevi zarara uğradı"

Mahkeme, idarenin mevzuat hükümleri uyarınca beldedeki insan ve çevre sağlığı açısından artık tehdit mahiyetindeki saldırgan sokak hayvanlarını toplayıp rehabilite etme konusundaki görevlerini gereği gibi yapmadığını, Eke'nin birden fazla başıboş köpeğin saldırması sonucunda korku ve panik yaşadığına vurgu yaptı ve davacının manevi zarara uğradığını belirtti.

Mahkeme, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Eke'ye 15 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Kararı değerlendiren Selman Eke, "O gün orada bir çocuk olsaydı sonucu çok daha kötü olabilirdi. Bu davayı yarın başkasının başına daha kötüsü gelmesin ve idare hareket geçsin diye açtım" dedi. (DHA)

Gündem