ŞOK'tan, zincir marketlerle ilgili sert sözleriyle gündeme gelen BİM CEO'su Galip Aykaç'a istifa çağrısı

ŞOK'tan, zincir marketlerle ilgili sert sözleriyle gündeme gelen BİM CEO'su Galip Aykaç'a istifa çağrısı
Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Galip Aykaç'ın enflasyonu frenlediklerine dair açıklamasının ardından Şok Marketler Yönetim Kurulu bir metin yayınlayarak Aykaç'ı istifaya çağrıldı.

Şok Marketler Yönetim Kurulu, son dönemde MHP ve iktidara yakın medyayla yaşadığı tartışmayla gündeme gelen Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı ve BİM Marketleri İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç'a istifa çağrısı yaptı.

Halk TV'nin haberine göre, Gıda Perakendecileri Derneği'ne yazı gönderen Şok Marketler Yönetim Kurulu, Galip Aykaç'ın dernek başkanlığından istifasını istedi.

Yazıda "BİM İcra Kurulu üyesi ve Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Sn. Galip Aykaç, 30 Kasım 2022 tarihinde basına açık bir toplantıda bazı açıklamalarda bulunmuştur. Bu açıklamalar öncesinde, basın açıklaması yapılacağı ve açıklamanın içeriği hakkında Gıda Perakendecileri Derneği tarafından herhangi bir Yönetim Kurulu kararı alınmamış ve herhangi bir ön bilgilendirme yapılmamıştır" denildi.

"Son zamanlarda farklı mecralarda gerçekleştirilen zincir marketlere yönelik suçlamaların doğru olmadığını ve özellikle zincir marketlerin fiyat artışlarının müsebbibi olmadığının aşikar olduğunu ayrıca enflasyonun sebebi olarak zincir marketlerin gösterilmesinin doğru olmadığı" belirtilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Ancak ilgili tarihte Sn. Galip Aykaç tarafından yapılan açıklamalar, bu haksız saldırılara karşı kamuoyunu doğru bilgilendirmekten ziyade maksadını aşarak fiyat artışı tartışmalarının siyasi düzleme çekilmesine zemin hazırlamıştır. Bu açıklamalar nedeniyle Şirketimiz ve Derneğimiz zan altında kalmış, özellikle ticaretimize yönelik haksız ve ölçüsüz saldırıların maalesef artmasına sebebiyet vermişti.

Şok Marketler Yönetim Kurulu olarak; yapılan bu açıklamaları üslup ve tarz açısından tasvip etmediğimizi tarafınıza bildiririz. Bu nedenle Sn. Galip Aykaç’ın dernek başkanlığı görevinde daha fazla kalması sektörün ve hepimizin temsil edildiği derneğimize zarar vereceğinden, kendisinin bu görevden ayrılması gerekliliğini bilgilerinize sunarız. Ayrılma süreci tamamlanana kadar Şok Marketler olarak dernek faaliyet ve toplantılarına süresiz olarak katılmayacağımızı ve alınacak kararların Şirketimizi bağlamayacağını beyan ederiz. Bu süreçte kendisi tarafından Şirketimizi ve Derneğimizi bağlayacak herhangi bir açıklama yapmamasını önemle rica ederiz."

Gündem