HDP'den SOL Parti'ye ziyaret

HDP'den SOL Parti'ye ziyaret
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar SOL Parti Genel Merkezini ziyaret etti.  İki parti anayasa ve siyasi gelişmeler üzerine görüştü. SOL Parti, Anayasa Mektubu'nu HDP heyetine iletti.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, SOL Parti Genel Merkezini ziyaret etti.  İki parti anayasa ve siyasi gelişmeler üzerine görüştü. SOL Parti, Anayasa Mektubu'nu HDP heyetine iletti.

İki parti arasındaki görüşmede SOL Parti ‘Demokratik muhalefetle’ paylaşmak üzere hazırladığı Anayasa Mektubu'nu HDP heyetine iletti. SOL Parti’nin HDP heyetine sunduğu Anayasa Mektubu özetle şöyle:

"Anayasalar toplumsal sözleşmelerdir. Rejimin değerlerini, kurallarını, yönelimlerini yansıtmak açısından büyük önem taşırlar. Geniş toplumsal kesimlerin uzlaşmasına dayandıkları, o toplumu daha demokratik, daha özgürlükçü, daha eşitlikçi yönde değiştirme potansiyeli taşıdıkları ölçüde halkın, emekçi kesimlerin desteğini de alırlar.

Hatırlanırsa 2007, 2010, 2017’de de dönemin konjonktüründe farklı ittifaklarla demokratikleşme, sivilleşme, vesayet rejimini tasfiye etme mesajlarıyla mevcut anayasada değişiklikler yapıldı. İktidarın bu tuzağına her dönemde düşen, kandırılmaya açık kesimler ortaya çıkabildi. Nitekim bu aşamaları geçen yargıyı aparatı haline getirildi, meclis iradesi ortadan kaldırılarak tüm yetkileri Saray’da toplayan bir tek adam rejimine kapı aralayabildi. Türkiye, bu sürecin sonunda fiili bir din devletine dönüştürüldü.

1921 Anayasası’na referans verilmesinin altında da bir yanıyla laiklik ilkesini kaldırarak Cumhur ittifakında yer almayan muhafazakar çevrelere, bir yanıyla da ulus devlet öncesi bir dönemde yazıldığı için muhafazakar Kürtlere hitap etme amacının yattığı hissediliyor. Saltanat ve hilafetin henüz kaldırılmadığı, cumhuriyetin sözünün bile edilmediği bir döneme denk gelen 1921 anayasasının temel alınmasının Türkiye’yi daha da geriye götürmekten başka işlevi olamaz. Bugün yeni bir tuzak kuruluyor."

(ANKA)

(ANKA) 

 

Gündem