Sol Parti yöneticisine dava: 'Yolda yürüyordum, eylemle alakam yoktu'

Sol Parti yöneticisine dava: 'Yolda yürüyordum, eylemle alakam yoktu'
SOL Parti Keçiören İlçe Başkanı Emre Ayduğan, hakkında dava açılmasına neden olan eyleme katılmadığını, yalnızca oradan geçtiğini söyledi.

SOL Parti Keçiören İlçe Başkanı Emre Ayduğan, 10 Mayıs 2017'de Ankara'da Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önündeki eylem katılmakla suçlandı.

Ayduğan hakkında hem eyleme katıldığı iddiasıyla hem de sosyal medya paylaşımları nedeniyle ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı ve dava açıldı.

İddianamede, Ayduğan’ın 2014 yılından 2019 yılında kadar yaptığı 15 farklı sosyal medya paylaşımındaki ifadeler ve fotoğraflar, ‘terör örgütü propagandası yapma’ suçu kapsamında değerlendirildi.

Aydoğan’ın THKP-C, TİKKO, MLKP, DHKP-C, MLKP, TKP/ML, Devrimci Karargah vr KP’nin propagandasını yaptığı ileri sürüldü.

Ayduğan’ın paylaşımlarında yer verdiği 68 öğrenci hareketinin liderlerinden Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya görselleri de suç unsuru olarak sayıldı. Ayduğan hakkında siyasi yasak da istendi.

'YOLDA YÜRÜYORUM...'

Ayduğan, yoldan geçtiği sırada çekilmiş bir fotoğrafı nedeniyle soruşturma açıldığını ve eylemi yapan gruptan olmadığı anlaşılınca sosyal medya hesaplarının incelenmeye başladığını söyledi.

Ayduğan, “Dosyanın asıl açılma sebebi; ben yolda yürüyorum, dahlim olmayan bir basın açıklaması var. Bana bu basın açıklamasının bir katılımcısı olduğum yönünde bir savla soruşturma açılıyor. Sonra sosyal medya paylaşımları ile oradan çıkarılıp başka bir örgütün propagandası atfediliyor” dedi.

Ayduğan, paylaşımlarında da suç unsuru olmadığını ifade ederek, “Paylaşımlarımın hepsi daha önce kaybettiğimiz devrimci, ilerici insanların doğum, ölüm yıl dönümündeki paylaşımlardır. Aslında kaybettiğimiz değerleri andım” diye konuştu. (ANKA)

Gündem