Sosyal Araştırmalar Vakfı, Cumhuriyet'in 100. yılı etkinliklerini başlatıyor

Sosyal Araştırmalar Vakfı, Cumhuriyet'in 100. yılı etkinliklerini başlatıyor
Sosyal Araştırmalar Vakfı (SAV) Cumhuriyet'in 100. yılı kapsamında bir yıl sürecek olan etkinliklerini başlatıyor. İlk faaliyet iki oturumlu bir toplantıyla başlatacak ve yıl boyunca paneller, video konferanslar, atölye çalışmaları, söyleşiler düzenlenecek.

Sosyal Araştırmalar Vakfı, 1 yıl boyunca sürecek etkinliklerle Cumhuriyet'i konuşacak. İlk etkinlik 5 Kasım'da gerçekleştirilecek. Vakıf, etkinliklerinin üst başlığını “100 yıl ve Ötesi: Sınıflı, İmtiyazlı, Kaynaşmamış Bir Toplum” olarak belirledi. Açıklamada şöyle denildi:

"Etkinlikler bu yıl boyunca paneller, video konferanslar, atelye çalışmaları, söyleşiler vb. biçimler ile devam edecek. Devlet, sermaye birikimi, işçi sınıfı, emek rejimleri ve mücadeleler, Cumhuriyetin ideolojisi, kültür-sanat ve toplumsal mücadeleler gibi birkaç başlık altında oluşturulan çalışma gruplarımız için öncelik; Cumhuriyeti bütün çelişki ve çatışmalarıyla ele almak; resmi tarih anlatıları ve mitlerinin dışından, emek eksenli bir bakışla incelemek olacak."

İlk toplantı 5 Kasım 2022 Cumartesi günü İstanbul Karaköy’deki Mimarlar Odasında yapılacak. ‘Miras ve Reddi Miras’ başlıklı etkinliğin katılımcıları şöyle:

Açılış: SAV Yönetim Kurulu Başkanı Gülhan Hoştürk Türkay

1. Oturum: Bilge Seçkin Çetinkaya (Kolaylaştırıcı), Hakkı Özdal (Sunum), Ahmet H. Köse, Füsun Üstel, E. Attila Aytekin.
2. Oturum: Aysel Ebru Okten (Kolaylaştırıcı), Reyhan Ünal Çınar, Aydın Çubukçu, Fuat Ercan

ekran-resmi-2022-11-02-17-03-01.png

Kültür Sanat