Sosyal medya devlerine karşı küresel ittifak mı kuruluyor?

Sosyal medya devlerine karşı küresel ittifak mı kuruluyor?
Almanya ve Avrupa Birliği'nden (AB), ABD'ye, sosyal medya devlerinin gücünü dizginlemek için işbirliği yapma çağrısı geldi.

Washington'ı internet devlerini dizginlemek için işbirliği yapmaya çağıran Berlin ve Brüksel, tekel oluşumunun engellenmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Salı günü Dünya Ekonomik Forumu'nd (WEF) yaptığı konuşmada internet devleri ve sosyal medya platformlarının gücünden yakındı.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre Merkel, ABD Başkanı Joe Biden yönetimiyle, "dijital şirketlerin minimum vergilendirilmesi" konusunda işbirliği yapmayı umduğunu kaydetti. 

Bu alanda tekelci eğilimlerin mevcut olduğunu ve sorunun uluslararası düzlemde ele alınması gerektiğini söyleyen Merkel, "Umuyorum, tekellerin ortaya çıkmasını engellemek amacıyla, gelecekte küresel olarak rekabet hukukunun merkezi rolünü sağlamlaştırmayı başaracağız" diye konuştu.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de, yaptığı konuşmada aynı konuya değindi. Von der Leyen, internet devlerinin regülasyonuna ilişkin "ortak değerleri temel alan" bir küresel kurallar kitabı oluşturulması gerektiğini söyledi.

AB Komisyonu Başkanı, internet şirketlerinin, içeriklerini yayma, yayından kaldırma ve söz konusu içeriklerin tanıtımını yapma konularında sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

Dünya