Sosyal medya ve toplumsal güzellik algısı etkiliyor: Estetik yaşı düştü

Sosyal medya ve toplumsal güzellik algısı etkiliyor: Estetik yaşı düştü
Estetik yaşının erken yaşlara düştüğü gerçeğiyle karşı karşıya olduklarını söyleyen Dr. Öğretim Üyesi Mert Ersan, bu noktada bazı parametrelerin dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Sosyal medyanın yaygın kullanımı toplumsal güzellik algılarını da belirliyor. Değişen bu algıyla birlikte başta burun estetiği olmak üzere birçok estetik işlemin erken yaşlarda yapılmak istendiğini söyleyen Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Mert Ersan, konuyla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Sosyal medya ve toplumsal güzellik algılarının günümüz estetik trendini belirlemede önemli bir role sahip olduğunu ifade eden Dr. Ersan, "Ancak bir ünlünün veya çok beğendiği birinin bir organını taklit etmek yerine kişinin kendi güzelliğinin farkına varması çok daha önemli" dedi.

Ersan, herkesin yüz yapısının farklı olduğunu ve estetik işlemlerin de kişiye özel planlanması gerektiğine işaret etti.

"İstenmeyen sonuçlara neden olabilir"

Uzman olmayan kişiler tarafından yapılan estetik müdahalelerin istenmeyen sonuçlara neden olabileceği konusunda uyaran Mert Ersan, "Özellikle son 5-6 yıldır estetik işlemlerin artması nedeniyle çoğu kişi tarafından bunun bir gelir kapısı olarak görüldüğünü gözlemliyoruz. Ancak ehil olmayan kişiler tarafından yapılan işlemler birçok komplikasyona neden olabiliyor. Yasal olarak içinde "estetik" kelimesini barındıran tıptaki tek branş plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahidir" dedi.

Estetik yaşı düştü

Estetik yaşının erken yaşlara düştüğü gerçeğiyle karşı karşıya olduklarını söyleyen Dr. Öğr. Ü. Mert Ersan, toplumsal güzellik algısı, sosyal medya gibi faktörlerin kız çocukların üzerinde daha etkili olduğunu vurguladı.

Erken yaşlarda en sık tercih edilen ameliyatların başında burun ameliyatlarının geldiğini anlatan Ersan, bu noktada bazı parametrelerin dikkatle değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

"18'den önce önermiyoruz"

Ersan sözlerine şöyle devam etti:

"Yüz gelişimi tamamlanmadan erken yaşlarda yapılacak müdahaleler yüzün diğer bölümlerinin gelişimine zarar verebiliyor. Bu da ileride fonksiyonel, fiziksel ve görsel olarak bazı problemlere sebebiyet verebiliyor. Dolayısıyla yüz gelişimi tamamlanmadan, 18 yaşından daha erken yaşlarda burun estetiği önermiyoruz."

"Güzel nefes alabilen bir burun estetiktir"

"Bizim bir organa estetik diyebilmemiz için fonksiyonel olarak işlevini yerine iyi getirmesi gerekir. Dolayısıyla bizim için güzel nefes alabilen bir burun estetiktir" diyen Ersan, şöyle devam etti:

"Sadece görsel bir kazanç sağlamak adına fonksiyondan feragat etmememiz gerekiyor. Bu nedenle öncelikle hastanın nefes almada problem yaşayıp yaşamadığını çok ciddi bir şekilde değerlendiriyoruz. Fizik muayeneyle ve ayrıca bazı görüntüleme yöntemleriyle, endoskop gibi kameralı sistemlerle de hastanın nefes alma problemi olup olmadığı değerlendirilebilir." (DHA)

Yaşam