Soylu’nun yeni belediye iddiaları: İBB’deki 1668 kişi veya yakının terör irtibatı var

Soylu’nun yeni belediye iddiaları: İBB’deki 1668 kişi veya yakının terör irtibatı var
İçişleri Bakanı Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne alınan 15 bin kişiden 1668’inin “terör örgütü irtibatına dair kaydı olduğunu” iddia etti.

Hafta içinde CHP’li belediyelerle ilgili açıklama yapacağını söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanları ile ilgili “1668 kişinin veya yakınının terör örgütü irtibatına dair kaydı ve adli kayıt bulunduğu, 6'sının PKK/KCK terör örgütü adına kırsalda silahlı faaliyet göstermiş olduğu belirlendi” iddiasında bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakanlığının bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mersin Belediyesi, Adana Seyhan Belediyesi, İstanbul Ataşehir Belediyesi'nin terör örgütlerine neler yaptıklarını haftaya basın toplantısıyla açıklayacağım" diye konuşmuştu.

Soylu, hafta içinde yaptığı bu açıklamanın ardından basın toplantısı düzenleyerek belediyelerde yürütülen soruşturmalara ilişkin bilgi verdi. Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanlarıyla ilgili şu iddialarda bulundu:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilk defa işe aldığı 15 bin 125 kişi hakkında hiçbir güvenlik soruşturması talep etmemiş, değerlendirme komisyonu oluşturmamıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde işe alınan 1668 kişinin veya yakınının terör örgütü irtibatı / iltisakına dair kaydı ve adli kayıt bulunduğu belirlenmiştir. Söz konusu 1668 kişinin terör örgütlerine göre dağılımı şöyledir: FETÖ/PDY 875, PKK/KCK 432, DHKP/C 143, THKP/C 66, TKP/ML 64, MLKP 33, DEAŞ 3, El Kaide 1 ve diğer örgütler 51. 1668 kişiden, incelemeye konu olanlar arasındaki 6'sının, PKK/KCK terör örgütü adına kırsalda silahlı faaliyet göstermiş olduğu belirlendi."

"Özellikle müfettiş göndermiş değiliz"

Belediyelerde, İçişleri Bakanlığı’nın yürütmekte olduğu soruşturmaların yasal dayanağı olduğunu belirten Soylu şöyle konuştu: “2019-2022 arasında toplam 74 belediyede 88 soruşturma terör kapsamında yürütülmüştür. Bu soruşturmalardan 79'u tamamlanmış, 42 ön inceleme, 19 araştırma, 33 tevdii raporu, 2 inceleme, 3 form inceleme raporu düzenlenmiştir. 9 soruşturma ise halen devam etmektedir. Zaman zaman muhalefet partileri tarafından özellikle müfettiş gönderildiği, bu yolla baskı oluşturulduğu iddiaları dillendirilmektedir. Bu iddianın mesnetsiz olduğunu, tamamen de siyasi içerik taşıdığını, aslında devletin, aslında denetim mekanizmalarını etkisizleştirmeyi hedef aldığını veya soruşturma sonucundaki yolsuzlukların aslında siyasi saiklerle ortaya konulduğunu ifade edebilmek için maalesef söylenen gerçekle ilgisi olmayan iddialardır.”

KHK’lıları kamuya aldılar iddiası

Teftişini yaptıkları belediyelerde personel alımları sırasında gerekli soruşturma ve araştırmanın yapılmadığını ve bunun bir milli güvenlik sorunu olduğunu savunan İçişleri Bakanı Soylu iddialarını şöyle sürdürdü:

“Terör örgütü aileye diyor ki bir çocuğunu dağa götürüyorum, bir çocuğunu da belediyede işe alırım diyor. Terör örgütü içerisinde eylem yaparken kahramanlarımız tarafından etkisiz hale getiriliyor. Aileye diyor ki 'sen bizim değer ailemizsin', haşa onu şehitleştiriyor, onun yakınını belediyeye yerleştiriyor. KHK'yla ihraç edilmiş kişilere kamu görevi veremezsiniz. Kanun açık, buna rağmen belediye şirketleri üzerinden tekrar işe alındıkları, silahlı terör örgütü üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik, suç kaydı bulunanların işe alındığı, cinsel taciz suçundan kaydı olanların stratejik ve hassas yerlerde çalıştırıldığı ortaya çıkan önemli hususlardır.”

Mersin Belediyesi’nden örnek

İçişleri Bakanı Soylu,. Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketlerde ‘terörle iktisatlı kişilerin olduğuna dair’ soruşturma başlatıldığını belirttiği açıklamasında, “Bunlardan 54 kişinin terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisatlı olduğu tespit edildi. Terörist cenazelerine katıldığı, terör örgütüne maddi destek sağladığı tespit edilen Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş tutuklanmıştır” ifadelerini kullandı.

Soylu diğer belediyelerdeki çalışanlara ilişkin de şunları söyledi:

“Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında; PKK/KCK-TDÖ Çukurova Bölgesi İdeolojik Alan, Kültür, Eğitim, Cezaevi Dış Koordinasyon ve gençlik yapılanması (DGH) sorumlularının aralarında bulunduğu 38 şahsın yakalanmasına yönelik Adana merkezli 8 ilde ( Diyarbakır, Van, Şırnak, Osmaniye, Kahramanmaraş Mardin ve Mersin) gerçekleştirilen eş zamanlı operasyon neticesinde 37 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Adana/Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Funda Buyruk'un belediye binasında bulunan makam odasında, Binevş Kültür ve Sanat Derneği'nde ve şahısların ikametlerinde yapılan aramalarda; 3 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet kurusıkı tabanca,4 şahıs tutuklanmış, 2 belediye personelinin de aralarında bulunduğu 27 şahsın adli kontrol kararıyla yargılanmalarına devam edilmektedir.

Bursa'da cezaevi personelini taşıyan servis aracına yönelik saldırının faillerinden MLKP üyesi Cebrail Gündoğdu'ya yardım ve yataklık ettiği gerekçesiyle Ayvalık Belediyesi'nde çalışanlar yakalanmıştır. DİAYDER'e 2020 yılında PKK terör örgütü ile bağlantılı olduğuna dair üye ve yöneticilerine soruşturma açılmış ve 2021 yılında iddianame hazırlanmıştır. Bu kapsamda; 3 Temmuz 2021'de aralarında İBB bünyesinde gassal olarak görev yaptıkları, maaşlarının bir kısmını DİAY-DER derneğine bağışladıkları tespit edilen 7 şahsın da aralarında bulunduğu toplam 28 şahıs gözaltına alınmıştır."

Gündem