Starbucks çalışanları perşembe günü bir günlük iş bırakma eylemi yapacak

Starbucks çalışanları perşembe günü bir günlük iş bırakma eylemi yapacak
Sendikalı Starbucks Corp. baristaları 16 Kasım'da şimdiye kadarki en büyük grevlerini gerçekleştirmeyi planlıyor. Buna göre çalışanlar perşembe günü bir günlük iş bırakma eylemi yapacak.

Starbucks çalışanları, Starbucks şirketinin örgütlenme kararı alan noktalarında çalışanlarla adil müzakere yapmayı reddettiğini ifade ediyor.

Kırmızı Bardak Günü'nde grev

Bloomberg HT'nin haberine göre, Starbucks Workers United sendikasına göre yüzlerce işyerinde binlerce çalışan perşembe günü bir günlük iş bırakma eylemi yapacak. Grev, Starbucks'ın tatil temalı yeniden kullanılabilir bardaklar dağıttığı popüler bir promosyon etkinliği olan şirketin Kırmızı Bardak Günü'ne denk getiriliyor.

Yasadışı şekilde hareket ediliyor

Sendika, Starbucks'ın bu tür promosyonlar sırasında özellikle zahmetli olan personel ve zamanlama gibi konularda iyi niyetle müzakere etmeyi yasadışı bir şekilde reddettiğini söylüyor.

Starbucks ise gönderdiği bir e-postada adil bir şekilde müzakere etmeyi reddeden tarafın sendika olduğunu söyledi. İki taraf birçok mağazada, çalışanların video konferans yoluyla katılmalarına izin verilip verilmemesi de dahil olmak üzere toplantıların temel kuralları konusunda anlaşmazlığa düştü. (Kısa Dalga)