Burası Türkiye: İçişleri Bakanı'nın annesinin cenazesinde İçişleri Bakanlığı genelgesine uyulmadı

Burası Türkiye: İçişleri Bakanı'nın annesinin cenazesinde İçişleri Bakanlığı genelgesine uyulmadı
İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun annesi Servet Soylu son yolculuğuna uğurlandı. Servet Soylu, Gaziosmanpaşa Merkez Camisi'nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Eyüpsultan Mezarlığı'nda defnedildi.

İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun annesi Servet Soylu bugün son yolculuğuna uğurlandı. Servet Soylu, Gaziosmanpaşa Merkez Camisi'nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Eyüpsultan Mezarlığı'nda defnedildi.

Cenaze törenindeki kalabalık dikkati çekerken sosyal mesafe kuralına uyulmadığı görüldü. 

Sağlık Bakanlığı'nın güncel risk haritasına göre İstanbul turuncu renkle riskin yüksek olduğu iller kategorisinde. 

Bakanlığın genelgesine göre 'çok yüksek' ya da 'yüksek risk' kategorisindeki illerde cenaze törenine katılım 30 kişi ile sınırlı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve pek çok siyasetçinin katıldığı cenaze töreni nedeniyle cami çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra cenaze törenine TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi,  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve çok sayıda siyasetçi katıldı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise cenazeye çelenk gönderdi.

Fahrettin Koca katılmadı

YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın babası Muhammed Emin Saraç'ın cenaze törenine katılan ve cenazede sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı için eleştirilen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise cenaze törenine katılmadı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise cenazede Kur’an-ı Kerim okudu.

İçişleri Genelgesi'ne göre cenaze 30 kişi ile sınırlanmalıydı 

İçişleri Bakanlığı'nın sitesinde yer alan 'Kontrollü Normalleşme Süreci ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular' bölümünde cenazelerle ilgili verilen bilgi ise şöyle:

"Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerimizde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen kurallara uymak kaydıyla cenazelere katılacak kişi sayısına ilişkin herhangi bir kısıtlama uygulanmayacaktır. 

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda bulunan illerimizde ise halen uygulanmakta olduğu gibi cenazelere katılım 30 kişi ile sınırlandırılacaktır."

İstanbul da Sağlık Bakanlığı'nın güncel risk haritasına göre 'yüksek risk' grubunda.

Sağlık