Süleyman Soylu'nun kuzeni Sefa Dönmez silahlı saldırıda öldürüldü

Süleyman Soylu'nun kuzeni Sefa Dönmez silahlı saldırıda öldürüldü
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun halasının oğlu Sefa Dönmez Trabzon’da silahlı saldırıya uğradı. Durumu ağır olan Dönmez hastanede öldü. Katil zanlısı Fatih Ulusoy, polise teslim oldu.

Trabzon'un Of ilçesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Sefa Dönmez (59), uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Saldırgan Fatih Ulusoy gözaltına alındı.

Olay, akşam saatlerinde ilçede Atatürk Bulvarı üzerinde meydana geldi. Fatih Ulusoy ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Sefa Dönmez arasında henüz bilinmeyen nedenle tartışma yaşandı.

Kısa sürede kavgaya dönüşen olayda Fatih Uulusoy, belinden çıkardığı tabanca ile Dönmez’e 5 el ateş etti. Dönmez vücuduna isabet eden kurşunlarla yere yığıldı. İhbarla gelen sağlık ekiplerinin müdahalesi ile Of Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Dönmez, doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı.

Olaydan sonra Fatih Ulusoy, silahı ile birlikte polise teslim oldu.

KAYMAKAMLIK: ARALARINDA HUSUMET VARDI

Of Kaymakamlığı'ndan olaya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"18.07.2022 günü 19.00 civarında Of ilçe merkezinde, maktul Sefa Dönmez ile aralarında daha önce adli makamlara da intikal eden bir husumetleri bulunan zanlı F.U., olay yerinde karşılaşmış, yaşanan sözlü tartışma sonrasında zanlı F.U., tabancayla beş el ateş ederek maktul Sefa Dönmez'in ağır yaralanmasına sebebiyet vermiş, yaralı Sefa Dönmez hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır.

Zanlı F.U. olayda kullandığı silahla birlikte olay yerinde yakalanmış ve adli makamlara teslim edilmiştir."

ADI BIÇAKLI BASKINA KARIŞMIŞTI

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, 7 Ekum 2021'de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun halasının oğlu Sefa Dönmez’in adının Marmaris’te DVS Yatçılık firmasında yaşanan bıçaklı kavgada jandarma tutanaklarına geçtiğini yazmıştı.

Söz konusu kavgada bıçaklanan iş insanı Muzaffer Özlü’nün şoförü Mehmet Sider’in tutanaklara geçen ifadesinde, “Oflu Sefa olarak bilinen Sefa Dönmez isimli şahıs ‘Anam avradım olsun, bu arabalar buradan çekilmezse sizi kepçeyle dışarı atacağım’ dedi” ifadesini kullanmıştı.

iş ortaklarından Arzu Kayaoğulları’nın ifadesinde de, “Kendisini ‘derin devlet’ olarak tanıtan Oğuz Tosun ile ‘Azeri komutan’ olduğunu söyleyen bir adam geldi. ‘Bu işin böyle devam etmeyeceğini, duruma el attıklarını, devlet kademelerinde önemli insanlar tanıdıklarını’ söyleyerek gözdağı verdiler” denildi.

Bıçaklı saldırıya uğrayanların avukatı Suna Öztaşdönderen, "Sefa Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun halasının oğludur. Azeri müşterek müdür Ulviye Alizade tarafından getirilmiş, tamamıyla devlet adı kullanılarak tehdit edilmek suretiyle bizlere baskı yapmaya çalışılmıştır. Arkadaşlarımızı tehdit eden Sefa Dönmez vali yardımcısı ile tersaneye gelmiştir. Teknelerin pazarlıkları konuşulmuş, yanlarındaki iş adamına bir tanıtım yapmışlardır. Fakat Ticaret Sicil’den görülecektir ki ‘Süleyman Bey’in akrabası olduğunu’ üstüne basa basa her yerde dile getiren Sefa Dönmez’in, müvekkilin ortağı olduğu şirkette hiçbir vasfı yoktur. Olması için müvekkillerimin onayına ihtiyacı vardır. Sanırım bunu da tehdit yollu yapabileceğini düşünmektedir” dedi.

İş insanı Arzu Kayaoğulları ise söz konusu olayla ilgili, "Müdürümüz Muzaffer Özlü ile avukatımız Suna Öztaşdönderen vali yardımcısının yanında Süleyman Soylu’nun akrabası tarafından tehdit edildi. Hemen sonrasında tersanede ikisi de öldürülmeye çalışıldı. Bu pervasızlığın sorumluluğunu kim, nasıl alacak? ‘Paravan şirketler ve hesaplar açılıyor, kendi şirketimize giremiyoruz, darp ediliyoruz’ dedik. Ama maalesef geldiğimiz nokta bu oldu. Biz sonuna kadar bunun savaşını vereceğiz. Söz verdik, hangimiz ölürse, çocukları emanetimiz olacak” ifadelerini kullandı.

Muğla’da Soylu’nun akrabasıyla ilgili yaşananların duyulmaması için çaba sarf edildiğini söyleyen Pehlivan, “Ve acaba İçişleri Bakanı Soylu’nun, adı kullanılarak gerçekleşen bu hukuk dışılıklardan haberi var mıydı? Eğer yoksa, şimdi oldu. Peki, gereğini yapacak mı?” diye sordu.

BARIŞ PEHLİVAN'IN YAZISI

Gündem