Sumatik arıza yaptı: Parayı 'canlı vezne' aldı

Sumatik arıza yaptı: Parayı 'canlı vezne' aldı
Eskişehir'de zam önce su yükleme noktaları önünde uzun kuyruklar oluştu. Yaşanan yoğunluk nedeniyle bir makinenin para mekanizması arıza yaptı. Teknik personel parayı makinenin içine girerek tahsil etmek zorunda kaldı.

Eskişehir’de bir Sumatik cihazının para mekanizmasının arıza yapması üzerine teknik personelin, mekanizma değiştirilirken makinenin kabininden parayı elle aldığı görüntülerin paylaşılması üzerine, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü, “Elle para alma işlemi kabin içerisindeki teknik personelimizin kontrolünde para alma mekanizmasına manuel yükleme işleminden ibarettir” açıklamasını yaptı.

ESKİ Genel Müdürlüğü, sosyal medya ve internet haber sitelerinde paylaşımı yapılan görüntü ile ilgili açıklamada bulundu. EBB tarafından bugün yapılan yazılı basın açıklaması, şöyle:

“23.11.2022 saat 13.20’de Çamlıca Birlik Caddesi’nde bulunan Sumatik cihazının para kabul etmediğine dair bildirim ALO-185 aracılığı ile destek ekibimize ulaştırılmıştır. Çağrıyı alan teknik personelimiz Sumatik bölgesine intikal ederek cihazın kontrolüne başlamıştır. İlk etapta parayı kabul eden mekanizmayı yerinden sökerek para ya da yabancı madde sıkışması olup olmadığını kontrol etmiştir. Ardından sırada bekleyen vatandaştan kartını makinaya takmasını ve yükleme yapacağı miktarı elden alarak, kabin içerisinde para mekanizmasına manuel besleme yapıp sistemi canlı vezne gibi çalıştırmış ve arıza kontrolünü yapmıştır. Dolayısıyla görüntüdeki elle para alma işlemi kabin içerisindeki teknik personelimizin kontrolünde para alma mekanizmasına manuel yükleme işleminden ibarettir. Bu işlemler vatandaş tarafından videoya çekilerek mizahi bir kurgu ile sosyal medyada paylaşılmıştır.

Yaşanan olayda herhangi bir suistimal unsuru bulunmamaktadır. Paylaşımı yapan vatandaşımız ile görüşülmüş olup, kendisinin herhangi bir art niyet olmadan yaptığı bu paylaşımın birçok farklı sosyal medya platformunda olumsuz amaçlar için kullanılmasından son derece üzüntü duyduğunu bildirmiştir. Durum, su dolum sırasında bekleyen vatandaşlarımızın yükleme yapabilmeleri için arızalı parça değişimi yapılana kadar, kabinli cihazın açık vezne olarak çalıştırılmasından ibarettir. Parça değişimi tamamlandıktan sonra otomatik yüklemeye tekrar geçilmiştir.” (ANKA)

Gündem