İTO, Prof. Dr. Ceyhan'a sahip çıktı, "Tıbbın şarlatanlarının 10 ortak özelliğini" paylaştı

İTO, Prof. Dr. Ceyhan'a sahip çıktı, "Tıbbın şarlatanlarının 10 ortak özelliğini" paylaştı

Sosyal medyada hedef gösterilen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'a meslektaşlarından destek geldi. İstanbul Tabip Odası, “Şarlatanların saldırısına karşı bilim insanlarının yanındayız” açıklaması yaptı.

Yeni tip koronavirüs salgını sürecinde açıklamalarıyla gündem olan ve insanları aşı olmaya teşvik eden Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’a karşı sosyal medyada bir hedef gösterme kampanyası başlatıldı. Twitter’da ‘MehmetCeyhanTutuklansın’ etiketiyle başlatılan kampanya öncesinde Noel Baba Derneği Başkanı ve 5GVirusNews Platformu Sözcüsü Muammer Karabulut, Antalya Terör ve Örgütlü Suçlar Savcılığı’na Ceyhan hakkında suç duyurusunda bulundu.

TIKLAYIN / Sosyal medyada hedef gösterilen Mehmet Ceyhan: "Önce lafa bakarım.."

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'a meslektaşları sahip çıktı.  İstanbul Tabip Odası (İTO), ‘#MehmetCeyhanyalnızdegildir’ etiketiyle Ceyhan'a destek verdi. İTO, 2019'da yayınladığı "Tıbbın şarlatanlarının 10 ortak özelliği" bildirisini “Şarlatanların saldırısına karşı bilimin ve bilim insanlarının yanındayız” notuyla yeniden paylaştı. 

Bildiride şu maddeler yer alıyor:

2- Hemen her açıklamalarında bilimsel/tıbbi gerçekler/doğrularla bilim dışı yalanları/yanlışları birlikte harmanlayarak sunar, böylece yalanları/yanlışlarını gerçeklerin/doğruların arasında gizlemeye çalışırlar.

3- İleri sürdükleri “ezber bozan”, “tabu yıkan”, “şoke eden” iddiaların hiçbir bilimsel ispatı yoktur. Kendilerine soracak olursanız iddialarını ispatlamaları için bilimsel dayanağa ihtiyaç yoktur, kendilerinin söylemiş olmaları yeterlidir.

4- Ortaya attıkları iddiaların çürütülmesinde kendileri açısından hiçbir sıkıntı duymazlar; hemen yeni konular, yeni iddialar bulurlar. Hemen hepsinin kendince “her derde deva” bir meyvesi, sebzesi, insan yaşamını en az 30 yıl uzatacak bir diyet/tedavi kürü vardır.

5- Yaşam düsturları “Bir gün herkes -15 dakikalığına- ünlü olacak!”, taktikleri “Reklamın iyisi, kötüsü olmaz!”dır. Bilimsel başarılarıyla değil, medyatik söylemleriyle kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışırlar.

6- Kendilerine uzatılan her mikrofona, yöneltilen her soruya, uzmanlık alanları olup olmadığına bakmaksızın mutlaka verilecek bir cevapları vardır. Bazıları daha da ileri gidip fırsatını yakalamışken derin sosyolojik tahlillerde bulunurlar.

7- Bugün zaten birçok doktorun ve tabip odalarının “aşırı teşhis”ten aşırı teknoloji ve ilaç kullanımına, tanı/tedavi süreçlerine tıbbi teknoloji/ilaç tekellerinin müdahalesinden kapitalist tıbba kadar bir dizi uygulamayı son derece radikal eleştiriler yönelttiğini bilmezden/görmezden gelirler; kendilerini biricik kahraman ilan ederler.

8- Zihin dünyaları “komplo teorileri”yle doludur; kanserin çaresi bulunmuştur ama ilaç firmaları gizliyordur, şekerin zararı kendileri ifşa edene kadar toplumdan saklanmıştır, aşıların içinde alüminyum vardır ve otizme yol açıyordur, vb., ve de bütün bu komploların farkına varan biricik akıl sadece kendilerinde mevcuttur.

9- Açıklamalarında soyut bir “tıbbi endüstri”, “sistem” eleştirisi varsa da hiçbir zaman mevcut sağlık politikalarını ve o politikaların sahibi siyasi iktidarı eleştirmezler, iktidar partisi AKP'nin adını dahi ağızlarına almazlar; sonunda da faturayı doktorlara keserler.

10- Her ne kadar bütün bu faaliyetlerini kendileri için hiçbir karşılık beklemeden, toplum için/toplum yararına, “uhrevi” amaçlarla yaptıklarını iddia etseler de çabalarının meyvelerini daha çok tanınırlık/bilinirlik/kabul görme, hasta sayısı/kitap satışlarında artış gibi “dünyevi” nimetler olarak toplamaktan kaçınmazlar. 

TTB DE DESTEK VERDİ

Türk Tabipleri Birliği (TTB) de sosyal medya hesaplarından #MehmetCeyhanYalnızDegildir #BilimİnsanlarınınYanındayız etiketleriyle şu mesajı paylaştı: "İktidarın akıl ve bilim dışı politikalarını eleştiren, uyarılarda bulunan, halkın sağlığını önceleyen bilim insanlarına yönelik tehditler kabul edilemez. Tehditlere boyun eğmeyerek bilimi kılavuz almaya devam edeceğiz.