Tahir Elçi davasında polislere beraat talep eden savcının yeri değişti

Tahir Elçi davasında polislere beraat talep eden savcının yeri değişti
Öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi davasında, sanık polislere beraat talep eden savcı, İskenderun’a atandı.

Kısa Dalga - HSK kararnamesiyle yeri değiştirilen savcılar arasında öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi davasında, sanık polislere beraat talep eden savcı da yer aldı. Davanın 12 Haziran’da görülen karar duruşmasında da hazır bulunan savcının, bir gün sonra yayınlanan kararnameyle görev yeri değiştirilerek İskenderun'a atanmış oldu.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanlığı'nın yaz kararnamesi yayımlandı, hakim ve savcıların yeni atamalar ve görev yerleri açıklandı. Adli yargıda 4 bin 9 hakim ve savcının görev yerinin değiştirilirken, idari yargıda da 290 atama yapıldı.

HSK'nın adli yargı kararnamesinde, 30 Aralık 2022 Ankara'da suikast sonucu öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş dosyasına bakan savcılara ilişkin atama dikkat çekti. Cinayet dosyasındaki kritik aşamalara imza atan ancak daha sonra dosyadaki görevinden alınan Ankara Başsavcıvekili Durdu Özer, kararnameyle tenzili rütbe alarak Ankara Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesi savcılığına atandı. Ankara Adliyesi'nde Sinan Ateş dosyasında görev yapan savcılardan Durmuş Ali Kaya da Ankara'dan Diyarbakır Çınar Savcılığı'na gönderildi. (Haber Merkezi)

Gündem