Başsavcının 'ılıman rüzgar'ı 24 saat sürdü; Tahran’dan ‘örtüyü sıkma’ sinyali

Başsavcının 'ılıman rüzgar'ı 24 saat sürdü; Tahran’dan ‘örtüyü  sıkma’ sinyali
İran Başsavcı’nın, ahlak polisi ile ilgili açıklamaları olumlu bir hava yayarken hem bu görüşlerin onaylanmadığı belirtildi hem de İran’ın etkili milletvekilinden Celali, “yasakların daha da sertleşeceği” mesajını verdi.

İran Başsavcısı’nın “Ahlak polisinin lağvedileceği” yönündeki sözlerinden kaynaklı olumlu hava, İran’dan gelen iki haberle etkisini sadece 24 saat koruyabildi. Başsavcı Muntazeri’nin açıklamalarının devlet tarafından onaylanmadığını duyururken, İranlı muhafazakar milletvekili Hüseyin Celali, "başörtüsü ihlali" cezalarının artırılacağını açıkladı.

Halk TV’nin, "Asriran" haber sitesine dayanarak verdiği haberine göre; muhafazakarlara yakınlığıyla bilinen Celali, Kum kentinde zorunlu başörtüsü uygulamasını destekleyen rejim yanlısı göstericilere hitap etti.

Celali, "Şu an isyan hareketi kontrol altına alındı. Fakat isyancılar bu sefer de başka bir uygulamaya geçtiler. Taraftarlarına 'gidin başörtünüzü açın ki hedefimize ulaşalım' diyorlar. Bu (pasif eylem) sokak gösterilerinden daha tehlikesiz değil. Başörtüsüne uymamanın cezasını artıracağız" dedi.

Mecliste geçen günlerde başlayan başörtüsü yasa çalışmasına dair bilgi veren Celali, "başörtüsünün düşmesinin İran rejiminin yıkılması anlamına geldiğini" söyledi.

Mahsa Amini'nin rejimi yıkmak için bir bahane olarak seçildiğini öne süren Celali şunları ifade etti: "Başörtüsü kuralından geri adım atmamız mümkün değil. Bundan geri adım atmak İslam Cumhuriyeti'nden geri adım atmak anlamına gelir. İçişleri Bakanlığı ve yargı makamlarıyla koordinasyon halindeyiz."

Sözkonusu yeni kanun maddesinin ayrıntılarına değinmeyen İran Meclisi Kültür Komisyonu Üyesi Celali, bu kanunun gelecek günlerde yürürlüğe gireceğini kaydetti.

Başsavcı’nın açıklamaları onay bulmadı

İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri, 2 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Meclis ve Cumhurbaşkanlığına bağlı Devrim Yüksek Konseyinin "başörtüsü" konusu üzerinde çalıştığını ve yakın zamanda sonucun açıklanacağını söylemişti.

Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyelerince gözaltında öldürülen 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi, ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

Dün İran Genel Başsavcılığı tarafınca İrşad Devriyelerinin kaldırıldığı ifade edilmiş bugün ise İran devlet medyası sözkonusu haberlerin yetkililerce onaylanmadığını belirterek yalanlamıştı.

Dünya