Taksilerde 'akıllı tepe lambası' tartışması

Taksilerde 'akıllı tepe lambası' tartışması

İBB UKOME toplantısında kabul edilen, taksilere yönelik "akıllı tepe lambası" uygulaması tartışma yarattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) 26 Ocak'taki UKOME toplantısında "Taksi Taşımacılığında Kullanılan Tepe Lambası Düzenlenmesi Teklifi" oy çokluğuyla kabul edilmiş, taksilere akıllı tepe lambalarına geçiş için 3 ay süre tanınmıştı. Taksimetreyle de entegre olarak çalışacak sistemle, taksimetre açıldığında tepe lambasında "Dolu", yolcu bulunmadığında "Boş", uygulama rezervasyonları durumunda ise "RZV" yazacak. Yeni sistemin uygulanmaya başlanması öncesinde sistemin nasıl uygulanacağı ve yeni uygulamanın benzerinin daha önce de uygulandığı iddiası tartışılmaya başlandı.

Taksilerdeki tepe lambasının yeni bir uygulama olmadığını iddia eden Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, "UKOME bir karar aldı, ancak bu uygulama eskiden beri var, zaten kullanılıyordu. Olan bir uygulamayı tekrar getiriyorlar. Anlaşılan, kurallara riayet edilmiyor. Dolu-boş şeklinde uygulama yapmayan taksilere yaptırımların etkili olması lazım. Tüketiciler haklarına sahip çıkarak, boş taksi kendilerini almadığında şayet ışıklı tepe tabelasında da boş olduğu gözüküyorsa mutlaka ilgililere şikayetini yapmalı" dedi.

Ağaoğlu, Eskiden de vardı, taksi doluysa tepedeki taksi ışığı sönecek, boş ise yanacaktı. Tüketici, ışığı yanık halde durmayan taksiyi İBB veya ilgili belediyelere şikayet iletmelidir. Bu hizmet kamusal bir hizmettir, bu hizmeti sunmaktan kaçınılamaz" diye konuştu.

İBB Ulaşım Dairesi Başkanı Utku Cihan ise "Mevzuat çok açık. Akıllı tepe lambası öncesinde sadece sarı renkli üzerinde, 'Taksi' yazan bir tepe lambasıydı. Bunun dışındaki kullanımlar yasaktı. Sahada taksilerle ilgili yaşadığımız sorunlardan biri de bu tepe lambalarının değiştirilerek, özelleştirilerek kullanılmasaydı. Biz de görüyorduk, bazı taksicilerimiz bunları tercih ediyorlardı, aslında bu da bize cesaret verdi. Dolayısıyla izin almadan, mevzuata aykırı olarak yeni uygulamaya benzer tepe lambaları kullananlar evet vardı. Biz ise aldığımız UKOME kararı ile İstanbul'daki tüm taksilerin akıllı tepe lambası kullanmasını zorunlu hale getirdik, üç ay içerisinde hepsi kullanıyor olacaklar. Bu yeniliği kendiliğinden getirenler vardı, fakat bizim sistemimize akıllı tepe lambasına geçiş zorunlu hale geldi" ifadelerini kullandı.

"Taksicinin bu sisteme dışarıdan herhangi bir müdahale şansı bulunmayacak"

Tepe lambalarının mevcut denetim mekanizmalarıyla entegrasyonu bulunacağını belirten Cihan, "İstanbul'da bizim bir İtaksi sistemimiz var. Bu sistem tüm taksilerde bulunan bir denetim mekanizması ve sonrasında biz mecliste alınan kararla İstanbul'da 2 mobil taksi-yolculuk uygulamasına lisans vermiş durumdayız. Uygulamaların İtaksi sistemiyle entegrasyonu var. Biz herhangi bir çağrı ve yolculuğun detaylarını bu sistemle görebiliyoruz. Sürücünün cep telefonuna uygulamadan çağrı geldiğinde ve rezervasyon talebi oluştuğunda bu görünüyor. Denetim sistemimizin tepe lambasıyla entegrasyonu bulunduğundan bu durumda taksici uygulamadan işlem yapıldığında tepe lambası otomatik olarak rezerve halini alacak. Taksicinin bu sisteme dışarıdan herhangi bir müdahale şansı bulunmayacak. Dolu, boş ya da rezerve ifadelerine herhangi bir müdahale söz konusu olmayacak. Sadece tek bir butonumuz var, bu buton taksicinin acil durumda "SOS" vermek için basabileceği buton. Bunun dışında taksicilerin tepe lambasındaki dolu, boş, rezerve yazılarını değiştirebileceği bir buton araç içerisinde bulunmayacak" diye konuştu.

Cihan, şoför değişimi durumu için ekstra bir ikaz işaretine gerek olmadığını sözlerine ekledi.

"Eskiden bu uygulama yoktu, tepe lambaları sabitti"

Yaşanan şikayetler sebebiyle yeni uygulamaya geçildiğine vurgu yapan Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, "Şimdi bazı yolcularımız, taksiler bizi almıyor gibi durumlar yaşıyorlardı. Şikayetler oluyordu. 3 ay içerisinde tüm taksilerde, tepe lambalarındaki led ekranda dolu, boş, rezerve, acil durum gibi ifadeler yazacak. Eskiden bu uygulama yoktu. Bir önceki uygulamada tepe lambaları sabitti. Sadece taksi yazıyordu, şimdi led ışıklı uyarılı olacak. Araç içerisindeki tepe lambası elektronik ortamla değişecek. Manuel müdahale edilmeyecek. Arkadaş çağrıyı kabul ediyorsa, rezerve yazacak. Bu konuyu suistimal eden taksiciler olursa İBB ve polis konuda hassas denetimler yapabilir" dedi. (DHA)