Taksim saldırısının zanlısı Albashir'in yakalandığı evdeki aile konuştu: Bu işle bir alakamız yok

Taksim saldırısının zanlısı Albashir'in yakalandığı evdeki aile konuştu: Bu işle bir alakamız yok

Taksim saldırısının zanlısı Ahlam Albashir'in yakalandığı evde yaşayan aile o gece yaşananları anlattı.

İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırının faili olduğu iddia edilen Ahlam Albashir'in yakalandığı evde yaşayan aile konuştu. Aile, kadının eski Arap komşuları tarafından “misafir” diye evlerine getirildiğini söyledi.

Emniyet ekipleri, Albashir’in patlamanın ardından taksi ile olay yerinden ayrılarak Esenler'de ikamet ettiği eve gittiğini, eşyalarını aldıktan sonra kendisini “yurt dışına kaçırmakla görevlendirildiği” belirtilen Halep doğumlu Ahmet Jarkas'la birlikte Küçükçekmece'de bulunan Kanarya Mahallesi'ne gittiğini tespit etti.

Albashir’in yakalandığı Kanarya'daki evde yaşayan Heso ailesi Rudaw’a konuştu.

OLAY GECESİ YAŞANANLARI ANLATTI

Habere göre; Zekeriya ve Emine Heso çifti, çocukları ile birlikte 2014 yılından itibaren Kanarya’daki bu evde kiracı olarak oturuyor. Çiftin 40 gün önce Nisa adında bir kızları oldu. Zekeriya Heso bir markette çalışarak ailesinin geçimini sağlıyordu.

Emine Hesro, eski komşuları olan Halepli Arap Hatice ve oğlu Ahmed’in yanlarında genç bir kadın ile gece saat 12:00’de evlerine geldiğini söyledi.

Yaklaşık 8 yıldır bu evde kiracı olarak ikamet ettiklerini belirten Emine Heso, olay gecesi yaşananları şöyle anlattı:

“Eski komşularımız Hatice ve oğlu Ahmed evimize geldiler. Onlar 2 yıl önce buradan taşınmıştı. Arada bir bize gidip geliyorlardı. Bu apartmanın ikinci katında oturuyorlardı. O gece (14 Kasım) Hatice o kızla (şüpheli Ahlam Albashir) evimize geldi. ‘Hayırdır Hatice, bu kim?’ diye sordum. ‘Bu bizim misafirimiz, yarın Avrupa'ya gidiyor’ dedi. Geçip oturdular, ben de onlara çay yaptım. Kız çay içti ve sonra ‘üşüyorum’ dedi. Yanında askeri bir pantolon vardı. Kadın ‘ben Halepliyim’ dedi. Burnunda ve çenesinde hızmalar vardı. Siyah tenliydi. ‘Suriyelilere benzemiyorsun’ dedim. ‘Suriyeliyim’ dedi. Avrupa'da niye gideceğini sordum. ‘Kimsem yok, kocam vefat etti, ablam Suriye'de o yüzden Avrupa'ya gideceğim’ dedi."

KOMPLO İDDİASI

Kendilerine “komplo” kurulduğunu belirten Emine Heso ve 16 yaşındaki oğlu Mahmud Heso, evde ne internet ne de telefon olmadığı için İstiklal Caddesi’nde yaşanan patlamadan haberdar olmadıklarını, Arap komşularının bunu “başlarını belaya sokmak için” tertiplediğini söyledi.

Olay gecesi işten eve gelen eşi Zekeriya’nın da yaşananlarla hiçbir ilişkisi olmadığını ifade eden Emine Heso, “Gece yarısı eşim (Zekeriya Heso) işten eve geldi. Hatice’ye, ‘bu kadın kim, neden evime getirdin?’ diye sordu ve onu evimizden çıkarmalarını istedi. Zaten o esnada polisler de eve baskın yaptı. Burada bir akrabam vardı, yazık İslahiye’den gelmişti, burada çalışıyordu. Onu ve ilaçlarını almak için evimize gelen arkadaşımın oğlunu da gözaltına aldılar. Bir başka akrabam ve eşimi de alıp götürdüler. Bizim bu işle bir alakamız yok, kimdirler, nedirler tanımıyoruz” dedi.

Baskında evde bulunan Ahlam Albashir, Hatice ve Ahmet Jarkas’ın yanı sıra Zekeriya Heso (43), Muhammed Heso (20), Mahmud Heso (21), Mesud Heso (34) ve Mahir Heso gözaltına alındı.

Evin büyük oğlu Mahmud Heso, o gece yaşananların diğer bir tanığı. Heso, polisler kapıya geldiğinde Ahlam Albashır’ın balkondan aşağı atlamak istediğini ancak polisler tarafından yakalandığını söyledi.

Mahmud Heso, “Ben bir çanta dükkanında, babam da markette çalışıyor. O gece polisler kapıyı çaldığında kadın (şüpheli) polisler olduğunu anladı. Balkon camını kırarak atlamak istedi. Babam polislere kapıyı açtı ve içeri giren polisler hızla kadını yakaladı” diye belirtti.

"AHLAM ALBASHİR'İ HİÇ BURADA GÖRMEDİM"

Rûdaw’a konuşan Efrinli ailenin komşuları da daha önce Ahlam Albashır’i hiç bu mahallede görmediklerini söyledi. Komşular, Heso ailesini tanıdıklarını, bugüne kadar hiç bir yanlışlarına tanık olmadıklarını da aktardı.

Gülistan isimli komşu, “Yaklaşık 10 yıldır burada ikamet ediyorum, çocuklarımı hep buradan götürüp getiriyorum. Bu kadını (Ahlam Albashır) hiç burada görmedim. Çok sayıda Suriyeli komşumuz var. Burada oturuyor olsa görürdüm” dedi.

Mahallenin esnaflarından Şahin ise, “O aile (Efrinli aile) iyi bir aile. Ben de çok şaşırdım. Yoksa onlar (patlama olayı) böyle şeyler yapacak insanlar değil” diye konuştu.