Tanju Özcan canlı müziğe savaş açtı: Mümkün olduğu kadar yapılmasın

Tanju Özcan canlı müziğe savaş açtı: Mümkün olduğu kadar yapılmasın

Mültecilere yönelik ırkçı, kadınlara yönelik cinsiyetçi ifadeleriyle sık sık gündeme gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, canı müzik çalınan mekanlardan alınan ücreti diğer mekanlara göre üç katına çıkardı. Özcan, "Canlı müzik mümkün olduğu kadar yapılmasın. Canlı müziği özendirmeyelim" dedi.

Bolu Belediyesi Haziran ayı ikinci meclis toplantısında eğlence ve yeme içme mekanlarındaki canlı müzik ücretlerinin belirlenmesi hakkında konuşan Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Canlı müzik mümkün olduğu kadar yapılmasın. Canlı müziği özendirmeyelim” dedi. medya14’ten Ahin Aslan’ın haberine göre canlı müzik yapılan mekanlardan alınan ücreti diğer mekanlara göre 3 katına çıkaran Özcan, Erdoğan’ın da daha önce kullandığı, “Kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok” ifadesini kullanarak kararını savundu.

Bolu Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısının ikinci birleşiminde Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen 2022 yılı ücret gelir tarife cetvelinde belirlenen alkollü eğlence yerlerinden günlük 150 TL, alkolsüz yerlerden ise 50 TL alınması konusu görüşüldü. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tanju Özcan, canlı müzikten duyduğu rahatsızlığı dile getirerek kentte bulunan eğlence ve yeme içme mekanlarında canlı müzik yapılmaması için ücretleri yüksek tutmak istediğini belirtti.

Canlı müziğin yapılmaması gerektiğini savunan Özcan, “Canlı müzik mümkün olduğu kadar yapılmasın veya az yapılsın. Bunu hazırlarken amacımız mümkün olduğu kadar canlı müziği özendirmeyelim, gürültü az olsundu. Zabıta müdürümüze buradan bir talimat veriyorum. Müzik şikayeti konusunu emniyetle özel olarak konuşursanız yani böyle müziği bangır bangır açacak, öyle bir şey yok. Kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok. O konuya el atalım” diye konuştu.

Meclis’te alınan kararla kentte eğlence ve yemek içme mekanlarında günlük müzik ücreti 50, alkollü mekanlarda ise 150 lira olarak belirlendi.

Karara tepki gösteren bir işletmeci ise, “Belediyenin yaptığı haksız bir kazanç. Yıllık 8 bin lira civarında belediyeye ödeme yapıyoruz. Bunun çoğunluğu katı atık vergisi. Bu katı atıkların toplama işini dahi belediye çalışanları yapmıyor. Ben işletmemde zaten banttan müzik açıyorum. Bunun sesini yüksek tutmuyorum. Çevreden şikayet almadım hiçbir zaman. Günlük 50 lira küçük bir meblağ ama ayda bin 500 lira yapıyor. Pandemide esnafa destek olmayan belediye şimdi müzik için para istiyor. Canlı müzik yapan işletmeler bundan gelir topluyor ama benim gibi küçük işletme sahipleri banttan veriyor” diye konuştu.

Etiketler :