Tarihi saat kulesinde 48 saatte bir musluk hırsızlığı

Tarihi saat kulesinde 48 saatte bir musluk hırsızlığı
İzmir’in simgesi tarihi Saat Kulesi’nin muslukları 48 saatte bir çalınıyor. Hırsızların zarar verdiği tesisatın yenilenmesi için de Anıtlar Kurulu’ndan izin çıkmayınca bazıları yerine takılamıyor. Belediye çare olarak musluklara kelepçe takmakta buldu ama yine de işe yaramadı.

İzmir’in simgelerinden tarihi Saat Kulesi'nin altındaki çeşmenin muslukları ve musluk kulpları hırsızlar tarafından 48 saatte bir çalınıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, son 1 yılda 75 musluğun yenilendiğini en son eylül ayında 15 tane musluk takıldığı belirtildi. Belediye çare olarak musluklara kelepçe takmayı buldu ama o da işe yaramadı. Bozulan tesisatın onarımı için de Anıtlar Kurulu’ndan izin alınması gerekiyor.

Konak Meydanı'nda bunun 121 yıllık Saat Kulesi'nin altındaki çeşme, geçen yıllarda muslukların sökülmesiyle zarar gördü. Tarihi kulenin bakım, onarım ve temizliğini üstlenen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yeni musluklar taktı ve sık sık çalınması nedeniyle muslukları metal bir aparatla kuleye sabitledi. Ancak alınan bu önlem de hırsızları durdurmayı yetmedi. Saat Kulesi'nde bulunan 12 musluktan sadece 4'ünün çalışır durumda olduğu belirtildi. 5 musluk, kulpu çalındığı için kullanılamazken, 3 musluk ise tamamen kullanım dışı kaldı. Öte yandan, muslukların korunması için takılan aparatlara da zarar verildiği görüldü.

musluk1.jpg

48 SAATTE BİR HIRSIZLIK

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, tarihi yapıda gerçekleşen hırsızlık olayları sonrasında son 1 yılda 75 tane musluk takıldığı belirtildi. Ayrıca musluk kulplarının 48 saatte bir yenilendiği belirtilirken açıklama şu ifadelere yer verildi:

"İzmir Saat Kulesi'nde 12 tane musluk var. 3 tanesi çalınma esnasında su tesisatlarına zarar verildiği için çalışmıyor. Bölgede tadilat yapmak için Anıtlar Kurulu'ndan izin alınması gerekiyor. O yüzden 3 musluk için şu anda tamirat yapılamıyor. Geri kalan 9 musluktan 5 musluğun kulpu çalındı. Ne zaman çalındığı belli değil. 48 saatte bir kulplar yenileniyor. Çok büyük bir vandalizm var. Bu yıl 75 tane musluk takıldı. En son eylül ayında 15 tane takıldı. Muslukların çalınmasını engellemek için sabitleme aparatı takılıyor. Ancak bu sefer de musluk kulpu veya sabitleme aparatı çalınıyor. Eksik olan musluk kulpları hemen takılacak" ifadeleri kullanıldı. (DHA)

Gündem