Muhalefet "darbe sayılır" demişti: Tartışmalı teklif yeniden oylandı, kabul edildi

Muhalefet "darbe sayılır" demişti: Tartışmalı teklif yeniden oylandı, kabul edildi
Muhalefetin oyları ile reddedilen Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması kanun teklifi yeniden oylandı.Muhalefetin oyları ile reddedilen Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması kanun teklifinin yeniden görüşülmesine dair TBMM Başkanlık tezkeresi AKP ve MHP oyları ile kabul edildi. Teklifin maddelerine geçilmesi AK Parti ve MHP oylarıyla kabul edildi. Teklifin görüşmelerine gelecek hafta devam edilecek.

Mecliste tartışmalara neden olan teklife dair konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop  "İtiraz üzerine toplandık, tartışmalar manipülatif. Sorun olduğunda gereğini yapmak benim görevim. İhtilaflı hallerde elektronik oylama yapılır" dedi.

Şentop, teklifin yeniden oylanıp oylanmamasının belirlenmesi için Genel Kurul'da yeniden bir oylama yapılacağını duyurdu. Şentop, "Genel Kurul tekrarlanması yönünde irade ortaya koyarsa, oylama tekrarlanacak" dedi. 

MECLİS'TE TEKRAR OYLANMASI KARARI

TBMM Genel Kurulu'nda dün muhalefetin oyları ile reddedilen, 'Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması' ile ilgili kanun teklifinin yeniden görüşülmesine ilişkin TBMM Başkanlık Tezkeresi kabul edildi.

 

Gündem