Tatil masrafları yüzde 100 zamlandı; bir haftalık konaklama bedeli 35 bin TL’den başlıyor

Tatil masrafları yüzde 100 zamlandı; bir haftalık konaklama bedeli 35 bin TL’den başlıyor

Yüksek enflasyon kendisini turizmde de gösteriyor. Geçen yıl iki kişilik bir haftalık tatilin ortalama maliyeti 15-20 bin TL iken, bu yıl iki kişinin yalnızca bir haftalık konaklama bedeli 35 bin TL'den başlıyor.

Turizm sektöründe, haziran ayıyla birlikte hareketlilik başladı. Seçimlerin bitmesi, okulların tatile girecek olması, bayram tatilinin 9 güne çıkarılması ve yabancı turistin gelmeye başlamasıyla turizmci, ilerleyen günlerde otellerde yüksek doluluklar bekliyor.

Ancak yüksek enflasyon turizmde de kendisini gösteriyor. Sözcü’den Gamze Bal’ın haberine göre, iç turizmde yüzde 100’ü aşan zamlar geldi. Bu da yerli turist tarafındaki talebin sınırlı kalmasına neden olacak.

Geçen yıl iki kişilik bir haftalık tatilin ortalama maliyeti 15-20 bin TL'den başlarken, bu yıl iki kişinin yalnızca bir haftalık konaklama bedeli 35 bin TL’den başlıyor. Buna yemek ve ulaşım da eklendiğinde iki kişinin bir haftalık tatilinin 45-50 bin TL’ye çıktığı belirtildi.

30-35 bin TL’den başlıyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, “İç turizmdeki fiyatlar otelin yerine, yıldızına göre değişmekle birlikte, iki kişi için 5-6 günlük tatil paketleri 30-35 bin TL’den başlayıp 150 bin liraya kadar çıkıyor. Kültür turları da talep gören paketler arasında. Onlar da 4-5 günlük turlar şeklinde kişi başı 6 bin lira civarında satılıyor” dedi.

Bağlıkaya, fiyatlardaki bu artışta otelcilerin karşı karşıya kaldığı maliyet artışlarının etkili olduğunu söylerken, bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla birlikte yerli turist tarafındaki talebin arttığını, yabancı turistlerin de etkisiyle doluluklarda ciddi artış beklediklerini kaydetti.

“Yerli turist tarafındaki düşüş sürüyor”

Turizmci Bülent Bülbüloğlu’nun verdiği bilgiye göre ise bu yaz otel fiyatları geçen yıla kıyasla minimum yüzde 80-100 aralığında zamlanmış durumda.

Bülbüloğlu, fiyatlardaki artışın yerli turist tarafındaki talebi bu yıl da düşürmeye devam edeceğini söyledi:

“Alım gücündeki azalmadan dolayı yerli tarafta düşüş bu yıl da devam ediyor. Otelcilik enflasyonu çok yüksek. Ciddi bir enflasyonla karşı karşıya olmamıza rağmen birçoğunu da fiyatlara yansıtamadık. Ancak ‘tatile çıkayım’ anlayışı zayıfladı. Maalesef geldiğimiz noktada alım gücü otel fiyatlarındaki artışı karşılamıyor.”

Temmuz ve Ağustos’ta daha da artacak

4 yıldızlı bir otelde her şey dahil konseptinde 2 kişilik bir haftalık tatil için gecelik kişi başı ortalama 2 bin liradan aşağı fiyat bulmanın zor olduğunu söyleyen Bülbüloğlu, “Yani yalnızca otele en az 28 bin lira vermek gerekecek. Bu fiyat 100 bin lirayı aşıyor. Ancak bunlar haziran ayı fiyatları. Temmuz ve ağustosta daha da yükselecektir” diye konuştu. (Kısa Dalga)