TBMM'nin 'kara listesi'ndeki Canan Güllü’ye ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ödül

TBMM'nin 'kara listesi'ndeki Canan Güllü’ye ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ödül
ABD Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü'nü Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü'ye verdi. Dünya genelinde 21 kadının layık görüldüğü ödüller için tören First Lady Jill Biden’ın katılımıyla sanal ortamda yapılacak.


ABD Dışişleri Bakanlığı,  yaptığı açıklamada 2021 Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü'nün Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü'ye verildiği duyuruldu. Güllü'nün "cinsiyet eşitliği, kadınların yönetimde, iş gücünde ve eğitimde yer almasına teşvik için çalışmaları" vurgulandı. Farklı ülkelerden 14 kadının yanı sıra, Afganistan’da öldürülen yedi Afgan kadın lider ve aktivist onur ödülüyle anılacak. Dünya genelinde 21 kadının layık görüldüğü ödüller için tören First Lady Jill Biden’ın katılımıyla sanal ortamda yapılacak. ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bu ödüle, Canan Güllü’yü aday gösterdiğini açıklamıştı. Canan Güllü'nün iki yıl TBMM'ye girmesi yasaklanmıştı. 

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Bu yıl 15'incisi takdim edilecek olan Dışişleri Bakanı Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü 31 yıldır kadınların insan haklarından faydalanabilmeleri için kararlı çalışmalar yürüten Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü’ ye verildi. Canan Güllü kadınların yönetim, iş gücü ve eğitime katılımlarını artırmak için mücadele vermiş, toplumsal cinsiyet eşitliğinin kararlı bir savunucusu olmuştur. Kendisi aynı zamanda kadınlara karşı erkek şiddeti konusunda uzun yıllardır yasa yapım süreçlerinde çalışmalarda bulunmuştur.

2014 yılında TKDF Türkiye’de önleme ve müdahaleye yönelik çalışan ilk ve tek hat olan, günümüzde hala aktif 'Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı'nı devir almış ve hattın başarılı bir şekilde ilerleyişini sağlamıştır. Canan Güllü bu hattın kuruluşundan itibaren hattın başarılı ve kararlı işleyişine emek vermiştir. Bunun yanında Güllü, 2012’de yürürlüğe giren ve özellikle son 2 yıl içerisinde hükümetin İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Avrupa Konseyi’nin kadınlara yönelik şiddetin ve ev içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadele edilmesine ilişkin sözleşmesini uygulama konusundaki eksikliklerine ilişkin eğitim ve hak savunma kampanyası başlatmıştır. Canan Güllü’nün aktivizm faaliyetleri, kamuoyunun sözleşme konusunda eğitim alması ve bazı politikacıların Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesi yönündeki çağrılarını bastıracak şekilde toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadeleye olan ihtiyacın güçlendirilmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Bu hattın yerel yönetimler ve özel sektör iş birlikleri ile sahada zihniyet dönüşümü yaratması adına protokoller imzalanması için çalışmalar yapmaktadır. İsmi üzerinde tahdit var denilerek TBMM 2 yıl girişi yasaklanmış, Türkiye’yi 8 kez il bazında dolaşmış Mücadele Kazandırır diyerek yol yürümüştür."

 

Gündem