Teksas'ta okula silahlı saldırı, 18 öğrenci ve 1 öğretmen öldürüldü

Teksas'ta okula silahlı saldırı, 18 öğrenci ve 1 öğretmen öldürüldü

Teksas'taki bir ilkokula düzenlenen silahlı saldırıda 18 öğrenci ve bir öğretmen hayatını kaybetti. Saldırgan da öldürüldü. Biden, "Bundan bıktım, usandım. Tanrı aşkına ne zaman silah lobisine karşı duracağız?" dedi.

Teksas’ın güneyinde bir ilkokulda silahlı bir kişi tarafından düzenlenen saldırıda en az 18 öğrenci ve bir öğretmen hayatını kaybetti. VOA'nın haberine göre Teksas Valisi Greg Abbott, şüphelinin kimliğini 18 yaşındaki Salvador Ramos olarak açıkladı. Abbott, şüphelinin olaya müdahale eden polis memurları tarafından öldürüldüğünü bildirdi.

Saldırı San Antonio kentinin 128 kilometre batısındaki Uvalde kasabasındaki Robb İlkokulu’nda düzenlendi. Vali Abbott, saldırı sonrasında düzenlediği basın toplantısında ölen öğrencilerin sayısını 14 olarak açıklamıştı. Abbott, toplantıda saldırganın olaya müdahale eden polisler tarafından vurularak öldürüldüğü de söyledi.

CNN televizyonuna göre silahlı kişi aracıyla okula giderek tüfek ve el tabancasıyla içeri girdi. Teksas eyalet valisi Roland Gutierrez ise CNN'e yaptığı açıklamada, ölü sayısının 18 çocuk ve 3 yetişkin olduğunu kaydetti. Gutierrez, can kaybı sayısını Teksas polisine dayandırdı.

BIDEN: BIKTIM

Saldırıdan yaklaşık dört saat sonra Beyaz Saray’da kameraların karşısına geçen ABD Başkanı Biden, konuşmasına "Başkan olduğumda bunu tekrar yapmak zorunda kalmamayı ummuştum" sözleriyle başladı.

Saldırıyı ABD'de "bir başka katliam" olarak nitelendiren Biden, "Olanlara tanık olan güzel, masum, ikinci, üçüncü, dördüncü sınıf öğrencileri ve kaç küçük çocuk, arkadaşlarının öldüğünü, sanki bir savaş alanındaymış gibi görüyor" dedi.

Joe Biden, ABD halkını kurbanlar için dua etmeye ve bugünkü olayların ardından "silah lobisine karşı durmaya" çağırdı.

Biden şunları söyledi: "Ulus olarak olarak şunu sormak zorundayız; Tanrı aşkına ne zaman silah lobisine karşı duracağız? Tanrı aşkına, hepimizin yapması gerektiğini bildiğimiz şeyi ne zaman yapacağız? Neden bu katliamla yaşamaya razıyız? Tanrı aşkına, lobicilerle uğraşma ve onlara karşı durma cesaretine sahip olmak için omurgamız nerede? Bundan bıktım usandım. Harekete geçmeliyiz. Ve sakın bana bu katliamda bir etkimizin olmayacağını söylemeyin."