Temmuzda asgari ücret zammı ne olabilir?

Temmuzda asgari ücret zammı ne olabilir?

Dünya gazetesi yazarı Osman Arolat: "Beklentiler ortaya konulurken; asgari ücretin netinin en az Türk-İş’in 4 kişilik ailenin açlık sınırı 6017 liranın üstünde olması isteniyor."

Asgari ücrette Temmuz zammı tartışmaları yapılıyor. Cumhurbaşkanının Türk-İş başkanıyla geçen hafta yaptığı buluşmanın ardından, elektrik, doğalgaz ve gıda fiyatlarındaki artış nedeniyle, Temmuz ayında asgari ücretin artırılması konusu da gündeme geldi…

Dünya gazetesi yazarı Osman Arolat, "Peki, asgari ücret zammı ne olabilir?" sorusuna bugünkü köşesinde özetle şu yanıtı verdi:

"Beklentiler ortaya konulurken; asgari ücretin netinin en az Türk-İş’in 4 kişilik ailenin açlık sınırı 6017 liranın üstünde olması isteniyor.

Bu yüzde 10’luk ve 20’lik net artışın üzerinde. Yüzde 10 net artış olursa asgari ücret Temmuz’da 4678 liraya, yüzde 20 artış olursa 5.103 liraya yükselecek. Asgari ücretin netinin açlık sınırını aşabilmesi için Temmuz zammının en az yüzde 45 olması gerekir.

İşveren kesimi Temmuz zammı yapılacaksa, asgari ücretle ilgili ödedikleri 876 liralık primin kamu tarafından karşılanmasını talep ediyor.

Temmuz’da asgari ücretin zamlanması gerektiğine ben de inanıyorum. Ancak, gerçekçi bir yaklaşım için yukarıda belirttiğim hususların ve işverenlerin taleplerinin dikkate alınarak hareket edileceği için, ince hesaplar yapılarak karar verilebileceğine inanıyorum…"

YAZININ TAMAMI