Terminatör gerçek oldu: Robot hapishaneden ‘sıvılaşarak’ kaçtı

Terminatör gerçek oldu: Robot hapishaneden ‘sıvılaşarak’ kaçtı

Araştırmacılar bu robotların, tıptan inşaat sektörüne kadar insanların ve diğer robotların gerçekleştiremediği tüm ince işleri kolaylıkla yapabileceğini açıkladı.

Bilim insanları, güçten ödün vermeden zorlu ortamlarda gezinmek için sıvı ve metal haller arasında geçiş yapabilen bir robot icat ederek robotik bilimde çığır açtı. Robotlardan birinin Terminatör 2 filmindeki ünlü sahneye benzer bir şekilde, sıvılaşarak tutulduğu hapishaneden kaçtığı görüldü. Araştırmacılar bu robotların, tıptan inşaat sektörüne kadar insanların ve diğer robotların gerçekleştiremediği tüm ince işleri kolaylıkla yapabileceğini açıkladı.

Uluslararası araştırmacılardan oluşan bir ekip, şekil değiştirebilen bir robot üretti.

Deniz hıyarından esinlenerek geliştirilen bu robotlar hem yumuşak hem de sert olabildikleri için, diğer robotların karşılaştığı engellerin üstesinden gelebiliyor.

Ayrıca, araştırmacılar şekil değiştirebilen robotların elektronik montaj ve tıbbi uygulamalar gibi alanlarda daha fazla kullanım sağlama potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

NTV’nin Matter adlı bilimsel dergiden aktardığına göre, çalışmanın yazarları, geliştirdikleri robotları şimdiye kadar engelli yüzeylerde ve insan midesinden yabancı cisimlerin çıkarılmasında denediklerini belirtti.

Robotlardan birinin ise orijinal insansı şekline geri dönmeden önce küçük bir hapishaneden kaçmak için başarıyla sıvılaştığı açıklandı.

Çin'deki Hong Kong Çin Üniversitesi'nden mühendis Chengfeng Pan, "Robotlara sıvı ve katı haller arasında geçiş yapma yeteneği vermek onlara daha fazla işlevsellik kazandırıyor" dedi. Pan, şekil değiştirebilen robotların, titiz onarım işlerinden hedefli ilaç dağıtımına kadar birçok alanda kullanılabileceğini söyledi.

Deniz Hıyarından esinlenildi, ana madde olarak galyum kullanıldı

Deniz hıyarı gibi hayvanlar, yük kapasitesini artırmak ve fiziksel hasarı sınırlamak için dokularının sertliğini, ahtapotlar ise kamuflaj ve hareket için kollarının sertliğini değiştirebiliyor. İşte bu canlılardan esinlenen araştırmacılar, benzer bir şey yapabilen robotu tasarlamak için ortam sıcaklığında yumuşak ve katı haller arasında kolayca geçiş yapabilen, toksik olmayan bir malzeme olarak galyuma yöneldi. Andından bilim insanları, "manyeto aktif katı-sıvı faz geçiş makinesi" dedikleri şeyi üretmek için manyetik parçacıklarla bir galyum matrisi oluşturdu.

Çalışmanın yazarlarından Carnegie Mellon Üniversitesi'nden makine mühendisi Carmel Majidi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Buradaki manyetik parçacıkların iki rolü var. Birincisi, malzemeyi alternatif bir manyetik alana duyarlı hale getiriyorlar, böylece indüksiyon yoluyla malzemeyi ısıtabilir ve faz değişikliğine neden olabilirsiniz. Ayrıca, manyetik parçacıklar aynı zamanda robotlara hareketlilik ve tepki olarak hareket etme yeteneği veriyor” dedi.

Bununla birlikte araştırmacılar, robotlar için katıdan sıvıya geçişin tersine çevrilebilir olup olmadığını test etmek için küçük robotlarını onlarca testten geçirdi. Robotların, küçük hendeklerin üzerinden atlayabildiği, engellerin üzerinden tırmanabildiği ve hatta yeniden birleşip katılaşmadan önce nesneleri hareket ettirebildiği görüldü.

Hapishanede test ettiler

Robotlardan biri ise küçük bir hapishane hücresinden kaçmak için eriyerek, parmaklıklar arasından sızmayı başardı. Söz konusu olay, Terminatör 2 filmindeki bir sahneyi anımsattı. (Kısa Dalga)