TESK Başkanı Palandöken taksit istedi: 10 bin liralık düğün paketleri 30-40 bin liraya çıktı

TESK Başkanı Palandöken taksit istedi: 10 bin liralık düğün paketleri 30-40 bin liraya çıktı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, mobilyada 'düğün paketleri'nin 30-40 bin liraya çıktığını belirterek "Gençler, ikinci el eşyaya yöneliyor. Yeni ürünlerin taksit sayısı artırılmalı" dedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, yaklaşan düğün sezonuna rağmen mobilya ve beyaz eşya sektöründeki durgunluğa dikkat çekti. Mobilya ve beyaz eşya fiyatlarındaki artış nedeniyle yeni evlenecek çiftlerin ikinci el eşyaya yöneldiğini belirten Palandöken, bu ürünlerin kredi katıyla yapılan satışlarında taksit sayısının artırılmasını gerektiğini, bundan hem çiftlerin hem de satıcıların karlı çıkacağını söyledi. Palandöken, şöyle konuştu:

“MALİYETLER NEDENİYLE FİYATLAR BİR YILDA 3-3,5 KAT ARTTI”

“Düğün mevsimlerinin başlamasıyla mobilya sektöründe, beyaz eşya sektöründe piyasaların canlanması ve sektörün canlanması için taksit sayılarında düzenleme yapılması lazım; birçok üründe 9 taksiti geçemiyor. Geçen yılki maliyetle bu yılki maliyet veya ‘düğün paketi’ dediğimiz mobilya sektöründe 3 kat, 3,5 kat fiyatlar arttı. 10 bin liralık düğün paketleri 30-40 bin liraya çıktı. Gençler, düğünlerini yapıp yeni eşya almak yerine ikinci el eşyaya yöneliyor.

“YENİ EVLENECEKLERE FAİZİ DÜŞÜK, ÖDENEBİLİR SÜRELERDE KREDİ VERİLMELİ”

Tüketici kredilerinde yeni evlenecek çiftler için faizleri düşük, ödenebilir sürelerde kredilenme yapılırsa zaten satıcı ve alıcı arasındaki bu dengenin kurulmuş olması, ekonomide de sıcak paranın piyasaya intikali sağlanmış olur. Alım güçlerine göre mobilya, beyaz eşya seçeneklerinde artış sağlanmış olur. Hem mevsimsel olarak hem de iki yıldır pandemi sürecinde ötelenen yaklaşık 1 milyon beklediğimiz düğünlerde bu sektörün hareketli bir şekilde amaçlarına uygun evlerini döşeyebilirler. Ve bunu da talep ediyoruz, gerçekleştiği zaman da ‘kazan kazan’ felsefesi ile herkes bu işte karlı çıkacak.” (ANKA)