The Wall Street Journal, İran'ın 24-48 saat içinde İsrail'e saldırabileceğini yazdı

The Wall Street Journal, İran'ın 24-48 saat içinde İsrail'e saldırabileceğini yazdı
İran ile İsrail arasındaki gerilim tırmanırken ABD'li basın kuruluşu The Wall Street Journal'dan dikkat çeken bir iddia geldi. Gazete İran'ın 24-48 saat içinde İsrail'e saldırı gerçekleştirebileceğini yazdı.

Gazze'ye saldırılarını aralıksız sürdüren İsrail'le İran arasındaki gerilim tırmanıyor.

ABD'nin önemli basın kurulularından The Wall Street Journal, İsrail saldırılarının ardından İran'ın "İsrail'in kuzeyinde ya da güneyinde de 24-48 saat içinde saldırı düzenleyebileceğini" yazdı.

İsrail'in de buna karşı hazırlık yaptığını yazan gazeteye konuşan İran yönetimine yakın bir kaynak ise saldırı planlarının tartışılmasına rağmen henüz nihai bir karara varılmadığını söyledi.

İsrail: Tetikteyiz

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü Daniel Hagari ise dün yaptığı açıklamada, İran’dan gelebilecek saldırılara yönelik yapılan hazırlıklara değinerek, “Tetikteyiz ve çeşitli senaryolar için son derece hazırlıklıyız. Durumu sürekli değerlendiriyoruz. IDF'nin sahip olduğu çeşitli kabiliyetleri kullanarak saldırı ve savunmaya stratejik ortaklarımızla birlikte hazırız” açıklamasında bulundu.

ABD, İran'ın saldırı düzenleyebileceği endişesi üzerine, İsrail'deki elçilik çalışanlarına seyahat kısıtlaması getirdi. İsrail'deki diplomatik personele, "her ihtimale karşı" Kudüs ve çevresi ile Tel Aviv ve Beerşeba bölgeleri dışına çıkmamaları uyarısı yapıldı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ise görüştüğü Amerikalı mevkidaşı Lloyd Austin'e, İran'ın "ülke topraklarında" düzenleyeceği her saldırıya, "uygun şekilde yanıt vereceklerini" söyledi.

Ne olmuştu?

İsrail'in 1 Nisan'da Suriye'nin başkenti Şam'da İran Konsolosluğu'na düzenlediği saldırıda Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi ve Tuğgeneral Muhammed Hadi Hac Rahimi'nin de aralarında olduğu 13 kişi hayatını kaybetmişti.

Bu saldırıdan önce de İranlı yetkililerin hayatını kaybettiği çeşitli saldırılar gerçekleşmişti. İran ise saldırı sonrası intikam sözü vermiş, "Verilen karşılık aynı boyut ve sertlikte olacak" açıklaması yapmıştı.

İran, 7 Ekim'de İsrail'de saldırılar düzenleyen Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) ile yine sık sık İsrail'i hedef alan Lübnan'daki Hizbullah örgütünü destekliyor.

Öte yandan tüm askerlerin ev izinlerinin iptal edildiğini duyuran İsrail, "İran topraklarından bize saldırırsa biz de İran'ı vuracağız" açıklaması yapmıştı. İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, İran topraklarından İsrail'e saldırı düzenlenmesi halinde karşılık vereceklerini ve İran'ı hedef alacakları tehdidinde bulunurken, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de, İsrail saldırısı için "Kötü rejim bir hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacak" ifadelerini kullanmıştı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı General Michael Kurilla’nın İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ile bölgedeki güvenlik sorunlarını değerlendirmek üzere İsrail'e gitmişti. Hagari, "ABD silahlı kuvvetleriyle stratejik ilişkimiz güçlü ve sıkı. İran topraklarından yapılacak bir saldırı, İran'ın Orta Doğu'daki durumu tırmandırma ve başkalarının arkasına saklanmayı bırakma niyetinin açık bir kanıtı olacaktır” demişti. (Kısa Dalga)

Gündem