TİM Başkanı Gültepe: Asgari ücretin 300-350 dolar arasında olması lazım

TİM Başkanı Gültepe: Asgari ücretin 300-350 dolar arasında olması lazım
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, döviz kurunun artması gerektiğini söyledi. Gültepe, asgari ücrete sürekli zam yaparak 'bir noktaya gelinemeyeceğini' kaydetti.

Yeni yıl yaklaşırken asgari ücrete zam konusu gündemdeki yerini koruyor. Hükümet ve işveren, 'makul' bir ücret konusunda hemfikir. Öte yandan döviz kurunun sabit tutulmaya çalışılması da işverenlerin eleştiri yaptığı konulardan biri.

Ekonomim gazetesine konuşan Gültepe'nin açıklamasından satır başları şöyle:

* Türkiye’de asgari ücretin 300-350 dolar (5 bin 590 - 6 bin 523 TL) arasında olması lazım. Maliyet 500 dolar olursa karşılayamayız. Asgari ücreti sürekli artırmakla bir noktaya gelemeyiz. Fiyat artışlarının da durması lazım. Zam yapıyorsunuz çalışan yine mutsuz. Çünkü pazarın reaksiyonu farklı. Yüzde 30-40 zam yapsan da pazarda yüzde 70-80 zam oluyor. Denetimin sağlanması lazım. Çalışanlar diyor ki 'Zam olmasın ama fiyat da artmasın.'

* Faiz yukarı çıksa, döviz aşağıya inse hem ucuz maliyetli para bulamayız hem de aldığımız para azalacak. Bir kapan oluşur. Bazı adımlar enflasyonu artırmamak için yapılıyor.

'Kur bu seviyede kalmamalı'

* Finansmana ulaşabilirsek düşük faiz işimize geliyor. Faizlerin bu açıdan inmesini doğru buluyorum ama kurun bu seviyede kalmasını doğru bulmuyorum.

* Fiyat tutturma noktasında kurların bizi destekleyecek noktaya gelmesini bekliyoruz. Rekabet edeceğimiz bir ortamın oluşmasını istiyoruz. Enflasyon 3 artıyorsa kurlar da 3 artmalı. Biz de maliyetimizi bilerek fiyatımızı belirleyebilelim. (Kısa Dalga)

Ekonomi