TKİ’nin çatısında 6 saatlik eylem: Madenci anlaşma sonrası itfaiye tarafından indirildi

TKİ’nin çatısında 6 saatlik eylem: Madenci anlaşma sonrası itfaiye tarafından indirildi
Bağımsız Maden-İş Sendikası yöneticileri, Soma Kaymakamı ve CHP'li Özgür Özel’in garantörlüğünde yapılan anlaşmaya göre, Ramazan Gündoğan’ın bir işe sokulacağı, tazminatlarının ödeneceği ve işten çıkış kodunun değiştirileceği belirtildi.

Manisa’nın Soma ilçesinde Yeni Anadolu Madencilik tarafından işten çıkarılan ve 10 gündür yaptığı oturma eyleminden sonuç alamayınca bugün Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Soma Linyit İşletmeleri’nin çatısına çıkan madenci Ramazan Gündoğan’ın eylemi kazanımla sonuçlandı. Gündoğan, itfaiye tarafından çatıdan indirildi.

Yeni Anadolu Madencilik’te çalışan Ramazan Gündoğan, iddiaya göre Birleşik Maden-İş Sendikası’na üye olduktan sonra işten çıkarıldı. İşe iade talebiyle 10 gündür TKİ Soma Linyit İşletmeleri’nin önünde oturma eylemi yapan Gündoğan, eyleminden sonuç alamayınca bu sabah saat 06.00’da işletme binasının çatısına çıktı.

3 buçuk aydır işsiz olduğunu belirten Gündoğan, “Herkes halinden memnun ama ben evime ekmek götürmek zorundayım, bunu yapmaya mecbur kaldım” dedi.

Gündoğan, yalancı şahitle işten atıldığını, çıkışının 26 kodundan verildiğini, böylece tazminat ve işsizlik maaşı alamadığını belirterek, kendisi üzerinden sendikalı olmak isteyen diğer işçilere de gözdağı verildiğini ifade etti.

“Herkes akşam evine ekmek götürüyor, ben 20 günlük çocuğumu Manisa’ya hastaneye götüremedim. 8 yaşında çocuğuma okul çantası alamadım” diyen Gündoğan, polisin ikna çabalarına olumlu yanıt vermedi.

Gündoğan, Soma Kaymakamı ile siyasetçilerin devreye girmesi üzerine eylemini 6 saat sonra sonlandırdı.

İtfaiye tarafından çatıdan indirilen Gündoğan, aşağıda sendika üyeleri tarafından alkışlarla karşılandı.

Bağımsız Maden-İş Sendikası’nın X hesabından yayınlanan videoda, Gündoğan’ın eyleminin anlaşma ile sonuçlandığı belirtildi. Soma Kaymakamı ve CHP Grup Başkanı Özgür Özel’in garantörlüğünde yapılan anlaşmaya göre, Ramazan Gündoğan’ın bir işe sokulacağı, tazminatlarının ödeneceği ve işten çıkış kodunun değiştirileceği kaydedildi. (Kısa Dalga)