TMSF: Cem Uzan'ın Fransa'da kaybettiği dava sayısı 20'yi buldu

TMSF: Cem Uzan'ın Fransa'da kaybettiği dava sayısı 20'yi buldu
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), iş adamı Cem Uzan’ın Fransa'nın başkenti Paris’te açtığı bir davayı daha kaybettiğini bildirdi.

TMSF'nin açıklamasına göre, kesinleşmiş 47 yıldan fazla hapis cezası bulunan Uzan’ın Fransa’da Türkiye aleyhine açtığı ve kaybettiği davaların sayısı 20’ye ulaştı.

İmar Bankasıyla ilgili olarak Uzan ailesi aleyhine açılan ve kesinleşen mahkeme kararlarının Fransa’da geçerli olabilmesi için TMSF tarafından 2017 yılında davalar açılmaya başlanmıştı.

Uzan ailesi, ihtiyati tedbirlerin kaldırılması ve Paris’te açılan davaların reddedilmesi için girişimlerde bulundu. Fakat söz konusu girişimlerinin çoğu bugüne kadar hem Paris yerel mahkemeleri hem de temyiz mahkemelerince reddedildi. TMSF’nin açıklamasında, “Davaları kaybettiği için Cem Uzan’ın Fransa’daki mal varlığı ve banka hesapları üzerindeki ihtiyati tedbir kararı devam ediyor” dendi.

TMSF’nin açıklamasında şu bilgiler de paylaşıldı:

'ZARARLARI MİNİMUM 17 MİLYAR DOLAR'

"Uzan ve ailesinin yönetiminde bulunan İmar Bankası’nda ikili kayıt tutulması yaklaşık 6,5 milyar dolar kamu zararına sebep olmuş ve oluşan zarar halkın vergileriyle karşılanmıştı. Söz konusu zarar tutarı için TMSF, Hazine’den borçlanmış ve İmar Bankası’nın mağdur ettiği kişilere parasını geri ödeyebilmişti. Uzan Ailesinin sebep olduğu bu kamu zararı, DİBS’e endekslendiğinde bugünün parasıyla yaklaşık 17 milyar dolara karşılık geliyor."

'CEM UZAN 47 YIL 5 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI'

Öte yandan, Cem Uzan’ın İmar Bankası yolsuzluğunda sorumluluktan kurtulmak için geriye dönük yaptırdığı işlemler tespit edilince, bu usulsüzlük için de Cem Uzan hakkında mahkûmiyet kararı verilmişti. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi ve Pamukova Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davaların sonucunda; Cem Uzan, kamu kurum ve kuruluşlarını dolandırmak, nitelikli zimmet, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, resmî belge düzenlemek ve azmettirmek suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmaktan suçlu bulundu. Kesinleşmiş 47 yıl 5 ay 20 günlük hapis cezasına çarptırıldı.

'ULUSLARARASI TAHKİM, TÜRKİYE’Yİ HAKLI BULDU'

Uzan Ailesi'nin, Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik ile ilgili açtığı, faizleriyle birlikte 23,5 milyar doları bulan Libananco davası da Türkiye Cumhuriyeti lehine sonuçlanmıştı." (ANKA)

Ekonomi