Tokat'ta yoğun bakımdaki hastaya eziyet eden hemşirelere verilen ceza belli oldu

Tokat'ta yoğun bakımdaki hastaya eziyet eden hemşirelere verilen ceza belli oldu
Tokat Medical Park'ta iki hemşirenin yoğun bakımdaki hastanın çarşafla yüzünü kapatıp elleriyle bastırdıkları görüntülerin ortaya çıkmasının ardından başlatılan soruşturmada sağlık personelleri 3 yıl süreyle meslekten men edildi.

Tokat’ta faaliyet gösteren Medical Park Hastanesi'nde bilinci yerinde olmayan felçli hastaya biri kadın biri erkek olmak üzere iki hemşire şiddet uyguladı.

Hemşireler cihazlara bağlı olduğu halde hastanın çarşafla yüzünü kapatıp elleriyle ağzını ve boğazını sıktı.

Sosyal medyada gündeme gelen görüntülerin ardından Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan soruşturma sonuçlandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2 sağlık personelinin 3 yıl süreyle meslekten men edildiğini kamuoyuna açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklaması şöyle oldu:

"Sağlık Meslekleri Kurulunun kararına göre, diğer sağlık personeli 6 aylık mesleki eğitimden geçmek zorunda, artık yoğun bakımda çalışamaz. Bağışlanamaz davranışlarıyla toplumu ve sağlık camiasını üzenler, davranışlarının hesabını yargı önünde de mutlaka verecektir.

Söz konusu 2 sağlık personelinden biri 3 yıl süreyle meslekten men edildi. Süre sonunda, bir sağlık kurumunda çalışabilmesi için, 18 aylık mesleki ve etik eğitimi alma mecburiyeti var ve tekrar bir yoğun bakımda çalışması söz konusu değildir.

TOKAT’TA faaliyeti halen durdurulmuş olan özel hastanedeki olay sebebiyle yürütülen soruşturma sonucunda, yoğun bakım servisindeki bir hastaya karşı şiddet/ kötü muamele gösteren 2 yoğun bakım çalışanına verilen CEZALAR Sağlık Meslekleri Kurulunda bugün karara bağlandı."

Sağlık