TOKİ başkanı, Uzungöl projesinde iddialı: Doğal haline döndüreceğiz

TOKİ başkanı, Uzungöl projesinde iddialı: Doğal haline döndüreceğiz
Trabzon'un turistik noktası Uzungöl'de kentsel dönüşüm çalışması sürüyor. Projeyle, bölgenin doğal haline getirilmesi amaçlanıyor.

Trabzon'un Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl'de, otel, pansiyon ve işyeri sayısının her geçen gün artmasıyla imar kirliliği tartışmaları üzerine harekete geçildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından göl ve çevresinde iki etaplık 'Rehabilitasyon ve İyileştirme Projesi' hazırlandı. Projede ilk etapta altyapı çalışmaları tamamlandı.

Projenin ikinci etabında ise kentsel dönüşümle göl kıyısını çevreleyen hazine arazisi üzerindeki kaçak yapılar yıkılacak, özel mülkiyetli araziler ise kamulaştırılacak. Göl kıyısında doğal rekreasyon alanları oluşturulacak, konut ve pansiyonlara 2, otellerde ise 3 kat düzenlemesi getirilecek.

'UZUNGÖL'Ü DOĞAL HALİNE DÖNDÜRECEĞİZ'

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, projeyi şöyle anlattı: "Uzungöl'de çok güzel bir meydan düzenlemesi, alan düzenlemesi ve oradaki bazı yapıların dışarı alınması ile birlikte güzel bir proje hazırladık. Projenin de ihalesini yaptık. İnşallah orada da turizm mevsiminin daha az yoğun olduğu bir zamanda başlayarak çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Uzungöl'de ilk etapta oradaki çarpık yapılarla ilgili yine bakanlığımızın ayrı bir çalışması var. İlk aşamada tamamen meydan ve alan düzenlemesi ile insanların oraya gittiğinde rahat vakit getireceği bir alan oluşturulacak. Bunun akabinde yine Ayder'de olduğu gibi orada da aynı tarzda bir uygulama yapılmak suretiyle çarpık yapılaşmanın başka bir alana transferi sağlanacak. Bu süreç isteyen bir çalışma. Başladığımız proje Uzungöl için bir başlangıç olacak. Zaten burada iyiyi vatandaşımız görünce kendiliğinden çarpık yapılaşmanın ortadan kaldırılmasını talep edecek. Önce biz bir iyiyi kendilerine göstereceğiz. Çarpık yapılaşmanın başka bir alana transferi sağlanacak Uzungöl'ü ilk zamanlardaki gibi doğal haline döndüreceğiz."

Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Mehmet Keleş, imar düzenlemesine karşı olmadıklarını dile getirerek, "Biz Uzungöl halkı olarak uygulanabilir bir imar olmasını istiyoruz. Biz imara karşı değiliz. Burada bizimle paylaşılan imar planları sadece turizm odaklı yapıldı. Bizler burada 12 ay boyunca yaşıyoruz. Çocuklarımız burada okula gidiyor. Hayvancılıkla tarımla uğraşıyoruz. Yapılan planlar yerel halk göze alınarak yapılmalı. Yerleşik hayatta olan insanlarımız var. Burada sadece turizm yok" dedi. (DHA)

Gündem