Veli Ağbaba'dan yoksul olduğunu söyleyen kadına "Viski içiyor" eleştirilerine yanıt

Veli Ağbaba'dan yoksul olduğunu söyleyen kadına "Viski içiyor" eleştirilerine yanıt
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Genel Merkezi önünde "Torunum dün benden süt istedi alamadım" diyen emeklinin hedef alınması üzerine açıklama yaptı. Ağbaba, “İçki tüketimini ahlak sorunu yapar ama 11 milyon işsizin olduğu yerde 8 ayrı yerden 150 bin liraya yakın maaş alanları sözümona ‘haber’ yapamaz. Yıldız Bacıoğlu’nun emekli maaşının 2 bin 600 lira olduğu mu yalan?" dedi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Genel Merkezi önünde "Torunum dün benden süt istedi alamadım" diyen emeklinin hedef alınması üzerine açıklama yaptı. Ağbaba, “İçki tüketimini ahlak sorunu yapar ama 11 milyon işsizin olduğu yerde 8 ayrı yerden 150 bin liraya yakın maaş alanları sözümona ‘haber’ yapamaz. Yıldız Bacıoğlu’nun emekli maaşının 2 bin 600 lira olduğu mu yalan? Torununa süt alamadığı mı yalan” dedi. Emekliye ait maaş ve kredi borçlarını belgeleriyle paylaşan Veli Ağbaba, “Sizler, Lale Devri saraylarında fasıl kuranlara ses çıkaramayıp emeklinin kursağına giren lokmayı sayanlarsınız” dedi.

Ahmet Hakan da yazdı

Veli Ağbaba, geçen çarşamba günü, emekliler ve hak sahipleriyle birlikte CHP Genel Merkezi önünde basın açıklaması yapmıştı. Kürsüye çıkan Yıldız Bacıoğlu, "Ben bir anneyim. 19 yıldır yeter artık canımıza tak etti. Ben bu kışı battaniye altında geçirdim çocuklarımla. Torunum dün benden süt istedi alamadım" demişti. Bunun üzerine bazı medya organları, Yıldız Bacıoğlu’yu sosyal medya hesabından paylaştığı içki içerken geçmişte çekilen bir fotoğrafı ile hedef gösterdi. Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan da köşesinde "Torununa süt alamayan viskici Yıldız Teyze" başlığıyla bir yazı kaleme aldı. 

Veli Ağbaba, CHP Genel Merkezi önünde "Torunum dün benden süt istedi alamadım" diyen emeklinin hedef alınması üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Ağbaba, geçen çarşamba günü, emekliler ve hak sahipleriyle birlikte CHP Genel Merkezi önünde basın açıklaması yapmıştı. Kürsüye çıkan Yıldız Bacıoğlu, "Ben bir anneyim. 19 yıldır yeter artık canımıza tak etti. Ben bu kışı battaniye altında geçirdim çocuklarımla. Torunum dün benden süt istedi alamadım" demişti. Bunun üzerine bazı medya organları, Yıldız Bacıoğlu’yu sosyal medya hesabından paylaştığı içki içerken geçmişte çekilen bir fotoğrafı ile hedef gösterdi.

“İftiralara sarıldılar”

Konuya ilişkin Veli Ağbaba’dan sert yanıt geldi. Ağbaba, “’9 milyon emekli ve hak sahibi asgari ücretin altında aylıkla yaşıyor. 4 milyon 435 bin emekli ya bir işte çalışıyor ya da iş arıyor. 2,6 milyon emekli aylık 763 TL ile geçiniyor. Emekli uzaya değil; pazara gitmek istiyor’ dedik. Bu ve bunun gibi onlarca sorun ve sıkıntı var. Üstelik bu bilgilerin hepsi doğru ve devletin resmi kurumlarından alınan veriler! Bin 500 lirayla yaşamaya mahkûm edilen milyonlarca emekli ile ilgili açıklamamız, anlaşılan, iktidarı çok rahatsız etmiş olacak ki, hemen iftiralara sarılmaya başladılar” dedi.

“Sorun süt alamaması mı içki içmesi mi?"

Ağbaba, şöyle devam etti:

“Yıldız Bacıoğlu kimdir? Eşini kanser nedeniyle kaybetmiş, 62 yaşında, emekli bir kadın. İki gündür haysiyetsiz troller tarafından özel hayatı didik didik edildi. Eşinin vefatından sonra 2 bin 600 TL dul aylığı alıyor; aylık geliri açlık sınırının altında. Oğlu işsiz, kızı işsiz; bir torunu var. Ailesine kendisi bakıyor. Eşinin hastalığı nedeniyle çektiği krediler yüzünden maaşının yarısına yakını kesiliyor. Hepsinin belgesi var. Tam iki gündür Yıldız Bacıoğlu’nun ne özel hayatı kaldı, ne aile hayatı. Tüm sosyal medya hesapları şeref yoksunu troller tarafından mercek altına alındı. Geçmiş fotoğraflarından biri, yine havuz medyasının paçavra bir gazetesi tarafından servis edildi. Mal bulmuş mağribi gibi yandaş köşe yazarları ve troller iki gündür bu konuyu işliyor. Sorun 2 bin 600 lira maaşı olup kredi borcu nedeniyle eline bin 680 lira geçen kişinin yaşadığı sıkıntılar değil, basın toplantısı günü torunu süt istemesine rağmen süt bile alamaması değil; eline aldığı bir bisküvi, bir tabak çerez, bir içki kadehi.

“Trollerin ve AKP yalakalarının sorunu"

Hakaret ve iftira dolu yazıların bir ortak noktası var: Emekliler insanca yaşayamaz, eğlenemez, gülemez. Emeklinin bir evi olmaz mesela, emeklinin telefonu olmaz. Emeklimizin ‘içki tüketimi’ üzerinden eleştirilmesi de ayrıca dikkat çekicidir. Trollerin ve bu trollerin oltasına takılan bazı köşe yazarlarının ikiyüzlü ahlakçılığı, yaşam tarzlarına saygı duymaz. İçki tüketimini ahlak sorunu yapar ama 11 milyon işsizin olduğu yerde 8 ayrı yerden 150 bin liraya yakın maaş alanları sözümona ‘haber’ yapamaz. Bu, trollerin haram medyasının ve AKP yalakalarının yarattığı bir ahlak sorunudur. Linç etmeye çalıştığınız Yıldız Bacıoğlu’nun emekli maaşının 2 bin 600 lira olduğu mu yalan? Torununa süt alamadığı mı yalan? Oğlu ve kızının işsiz olması mı yalan? Bunların tamamı ve milyonlarca emeklinin içinde bulunduğu durum gerçek.

“Siz emeklilinin kursağına girenleri sayanlarsınız"

Yalan ve iftiralarla algı yapanlara cevabımdır: Sizler, Lale Devri saraylarında fasıl kuranlara ses çıkaramayıp emeklinin kursağına giren lokmayı sayanlarsınız. Tüm bu hakaret ve iftiralara karşısında aileler size davalar açacaktır. Davaların takipçisi olacağız.”

Veli Ağbaba, Yıldız Bacıoğlu’nun maaşını gösteren belgeyi ve e-devletten üzerine kayıtlı icra borçlarını gösteren görüntüyü de paylaştı.

Gündem