Toyota'nın yeni modeli görücüye çıktı

Toyota'nın yeni modeli görücüye çıktı
Toyota, hibrit Prius modelinin son neslinin dünya tanıtımını yaptı. Aracın gelecek yıl bahar ayında Avrupa yollarına çıkması planlanıyor.

Japonya’da dünya prömiyeri yapılan yeni nesil Prius, Los Angeles Fuarı’nda ilk kez sergilenirken; plug-in hibrit olarak sunulacak aracın Avrupa’daki prömiyeri ise 5 Aralık’ta gerçekleştirilecek.

Dinamik sürüş performansı, artırılmış verimliliği, yeni iç ve dış tasarımıyla 5. nesil Prius’un 2023 yılının bahar aylarında Avrupa yollarına çıkması planlanıyor.

Plug-in Prius, TNGA 2.0 litre motoruyla 148 PS (120 kW) güç üretiyor. Yeni 160 PS’lik (111 kW) elektrik motoruyla birlikte ise toplamda 223 PS (164 kW) güce sahip.

TAM ELEKTRİKLİ MOD

Aerodinamik olarak revize edilen bir gövdeye sahip olan Prius, daha dinamik sürüşler sağlayan güç artışının yanı sıra günlük sürüşlerin çoğunu tam elektrikli modunda gerçekleştirecek şekilde tasarlandı. Yeni 13.6 kWh lityum iyon batarya sayesinde mevcut jenerasyona göre sıfır emisyonlu sürüşü yüzde 50’nin üzerinde artırıldı. Maksimum enerji verimliliği için temiz enerji, aynı zamanda tavandaki opsiyonel güneş panelleriyle de sağlanabiliyor.

İÇ HACMİ GENİŞLEDİ

Sürüş yüksekliği 50 mm azaltılan yeni Prius’un, 50 mm daha uzun aks aralığı var. Uzunluğu önceki nesle göre 46 mm azaltılan yeni araç, 22 mm daha geniş oldu. Kabin ise, çevre, sürüş modülü ve akan ön konsol ile üçe ayrılan “Ada Mimarisi” adı verilen temayla tasarlandı. 7 inç TFT LCD sürücü göstergeleri, yeni tasarlanan orta konsol ve yeni merkezi ekran sürüş konforunun arttırmak amacıyla tasarlandı. Araçta yer alan ön konsol ışıklandırmaları ise Toyota Safety Sense’in uyarılarıyla bağlantılı olarak çalışabiliyor ve renk değişimleriyle sürücüyü uyarabiliyor. (ANKA)

Otomobil