TRT'den harem selamlık savunması: Sınav düzenini üniversite belirledi

TRT'den harem selamlık savunması: Sınav düzenini üniversite belirledi
TRT'nin Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nde gerçekleşen 'görevde yükselme sınavı'nda kadınların ve erkeklerin ayrı sınıflarda sınava sokulduğu iddiasına ilişkin açıklama geldi. TRT'nin açıklamasında “Sınav düzeni ve soruları TRT kurumundan bağımsız olarak, Hacı Bayram Veli Üniversitesi yönetimince belirlenmiştir” dendi.

TRT’den kurum içi sınavını harem- selamlık yapmasıyla ilgili açıklama geldi.

TRT’de 27 Mart’ta düzenlenen kurum içi sınavda haremlik selamlık uygulamaya gidildiği ortaya çıkmıştı. Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde düzenlenen sınavda bin 260 aday, kadın ve erkek olarak ayrılmıştı.

BirGün'ün gündeme getirdiği konu ile ilgili açıklama yapan TRT, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde gerçekleşen sınavında kadınların ve erkeklerin ayrı sınıflarda sınava girmelerine yönelik çıkan haberler için sorumluluğun üniversitede olduğunu söyledi.

"Üniversitesi kararı"

TRT’nin kurumsal açıklamasında "Sınav düzeni ve soruları TRT kurumundan bağımsız olarak, Hacı Bayram Veli Üniversitesi yönetimince belirlenmiştir. Üniversiteye bağlı yerleşkeler ile aynı üniversiteye bağlı gözetmenler eşliğinde gerçekleştirilen sınava ilişkin şu ana kadar kurumumuza yansıyan herhangi bir şikâyet ve belge yoktur" denildi.

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, konuyu Meclis gündemine taşıyarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. İlgezdi, "TRT yöneticileri bu gücü ‘yeni anayasa’ tartışmasından alıyor. Anlaşılan o ki yeni anayasa metni çoktan hazırlanmış ve laiklik ilkesi de çıkarılmış. Anayasal suç işleyen TRT yöneticilerine yasal işlem yapılacak mıdır?" diye sordu. (Birgün)

Gündem