Trump'ın adı bir eyalette daha oy pusulasından çıkarıldı

Trump'ın adı bir eyalette daha oy pusulasından çıkarıldı
ABD eski Başkan Donald Trump'ın ismi, yargıç kararıyla Kongre baskınındaki rolü gerekçe gösterilerek Illinois eyaletinde oy pusulasından çıkarıldı. Bu Trump'ın oy pusulasından çıkarıldığı üçüncü eyalet oldu.

ABD'nin Illinois eyaletinde bir yargıç, Kongre baskınındaki rolünü gerekçe göstererek Donald Trump'ın ismini oy pusulasından çıkardı.

AA'nın aktardığına göre Cook İlçesi Bölge Yargıcı Tracie Porter, 2024 başkanlık seçimlerine gidilen süreçte Trump'ın isminin, Anayasa'nın 14. Maddesi'ndeki "isyancı yasağına" dayanarak, eyaletin oy pusulasından çıkarılmasına hükmetti.

"İsmi oy pusulasından çıkarılacak ya da oyları iptal edilecek"

Porter'ın konuya ilişkin yazılı açıklamasında, "Mahkeme aynı zamanda bu kararın büyüklüğünün ve yaklaşan Illinois ön seçimleri üzerindeki etkisinin de farkındadır. Illinois Eyaleti Seçim Kurulu, Donald Trump'ı 19 Mart 2024'teki ön seçim oylamasından çıkaracak veya ona verilen oyların iptal edilmesini sağlayacaktır" ifadeleri yer aldı.

Porter'in kararıyla Illinois; Colorado ve Maine'den sonra Trump'ın sandıktan atıldığı üçüncü eyalet olurken, önceki iki karar Colorado davasının ABD Yüksek Mahkemesi'ne temyiz edilmesi üzerine durduruldu.

Donald Trump'ın adının daha önce de Oregon ve Minnesota eyaletlerinin oy pusulalarından çıkarılması için hukuki girişimlerde bulunulmuş, ancak bu girişimler başarısız olmuştu.

Trump'ın, Illinois'deki yeni karar için Illinois eyalet mahkemelerine itiraz hakkı bulunuyor. (Kısa Dalga)

Dünya