TSK'nın hava harekatına Irak'tan tepki: 'Egemenliğin ihlalidir'

TSK'nın hava harekatına Irak'tan tepki: 'Egemenliğin ihlalidir'
Bağdat yönetimi Kuzey Irak'a hava harekatı düzenleyen Türkiye ve İran'ı kınadı.

Irak merkezi hükümeti, İran ve Türkiye'nin ülkenin kuzeyindeki Kürt bölgesine dönük operasyonlarını kınadı.

Euronews'in haberine göre, Bağdat yönetimi, İran'ın Kürt "muhalifleri" bombalamasını "şiddetle" kınarken topraklarının bir "savaş alanı ya da hesaplaşma yeri" olmasına izin vermeyeceğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "İran ve Türk güçlerinin Kürt bölgesine füze ve insansız hava araçlarıyla gerçekleştirdiği tekrarlanan saldırılar Irak'ın egemenliğinin ihlalidir" denildi. Bakanlık ayrıca Irak topraklarının komşu ülkelere "zarar vermek için kullanılan bir üs olmaması" gerektiği hususunda da güvence verdi.

İran pazartesi günü erken saatlerde Kuzey Irak'ta "muhalif gruplar" olarak adlandırdığı grupların merkezlerini hedef alırken, Türk savaş uçakları da pazar günü Suriye ve Irak'ta saldırılar düzenleyerek PKK ile bağlantılı hedefleri imha etmişti.

İran Devrim Muhafızları’nın resmi internet sitesinde yapılan açıklamada saldırı haberi teyit edilirken, “bölgedeki ayrılıkçı ve terör gruplarının” hedef alındığı bildirilmişti.

Türkiye Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise, "Terörü kaynağında yok etme stratejisi kapsamında, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinden halka ve güvenlik güçlerine yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak amacıyla Pençe-Kılıç Hava Harekatı başlatıldı" denildi.

Dünya