TTB: ‘Fincancı hakkında iddianame düzenlendi, dosya İstanbul’a gönderildi’

TTB: ‘Fincancı hakkında iddianame düzenlendi, dosya İstanbul’a gönderildi’
Türk Tabipleri Birliği, Şebnem Korur Fincancı hakkında iddianame düzenlendiğini, dava dosyasının yetkisizlik kararı İstanbul’a gönderildiğini duyurdu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), “kimyasal silah açıklamaları” nedeniyle 3 Kasım’da tutuklanan Birlik Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan iddianame düzenlendiğini, dosyanın yetkisizlik kararı ile İstanbul’a gönderildiğini açıkladı.

TTB’nin açıklamasında, Fincancı hakkındaki soruşturma sürecine ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Soruşturmayı yürüten savcılık tarafından 10 Kasım 2022 tarihinde ise Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilen sevk yazısı aynen tekrarlanarak “iddianame” haline getirilmiştir. Suç isnadı, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinde düzenlenen “terör örgütü propagandası” yapmaktır. “Canlı yayın”larla servis edilen ve Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında kamuoyunda olumsuz bir algı yaratmak, yargı makamlarını etkileyip baskı altına almak için oluşturulan “evden çıkan materyaller” hususunun gerçek olmadığı, tutuklama gerekçesinde de yer almamasıyla bir kez daha görülmüştür. Bu çarpıtmalar nedeniyle hukuki sürecin ayrıca yürütüleceğini de belirtmek isteriz.”

“DOSYA İSTANBUL’A GİTTİ”

Açıklamada, Fincancı hakkındaki davanın önce Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıldığı bu mahkemenin de yetkisizlik kararı ile dosyayı İstanbul’a gönderdiği de şöyle aktarıldı:

“İddianameyi önce kabul eden Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, iddia edilen suçun işleniş yeri ve ikamet adresi gerekçe gösterilerek dosyanın yetkisizlikle İstanbul mahkemelerine gönderilmesine karar vermiştir. Mevcut durum itibariyle dava dosyası İstanbul mahkemelerine gelecek, davayı hangi mahkemenin göreceğinin belirlenmesinin ardından bu mahkemenin “yetki” ile ilgili kararı beklenecektir. Şayet İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi yetkili mahkeme olduğuna karar verirse, dava İstanbul’da görülecektir.” (Kısa Dalga)

Gündem